Adıyaman Gezi Rehberi

0
117

Adıyaman Gezi Rehberi Nemrut Dağ’ının doruğunda yer alan Kommagene Krallığı Adıyaman’ın antik tarihine damgasını vurmuş. Henüz gün ışığına çıkmamış mitolojik olayları da içinde barındığı için oldukça çekiyor. Dev mitolojik heykelleri, Kral Antiochos’un içerisinde mezarının olduğu tahmin edilen tümülüs ve birçok antik eser, arkeoloji dünyasının da ilgi odağı.

Adıyaman Gezi Rehberi
Adıyaman Gezi Rehberi

Adıyaman tarihinin bilinen en eski yerleşim birimlerinden biridir. Adıyaman tarihinin MÖ 4.000 yıllarına kadar uzandığı bilinmektedir. Tarihi bulgulara göre, M.Ö. 7000 yılına kadar Paleolitik, 7000~5000 yılları arası Neolitik, 5000~3000 yılları arası Katolik dönemlerin hüküm sürdüğü ve İlin tarih boyunca çeşitli devletler arasında el değiştirdiği anlaşılmıştır.

Adıyaman Tarihi

İlimiz M.Ö. 3000-1200 yıllarında Hititler, 1200-700 yılları arasında Asurlular, 750-600 yılları arası Frigler, 600-334 yılları arası Persler, 334~69 yılları arası Makedonlar, 69-M.S.72 yılları arası Kommagene Krallığı, 72-395 yılları arası Roma İmparatorluğu, 395-670 yıları arası Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğu, 670-758 yılları arası Ermeniler, 758-926 yılları arası Abbasiler, 926-958 yıları arası Hamdaniler, 958-1114 yıları arası yeniden Bizanslılar, 1114~1204 yıları arası Eyyubiler, 1204-1298 yıları arası Anadolu Selçukluları 1298-1516 yıları arası Memluklar arasında el değiştirdikten sonra 1516 tarihinde Osmanlı, İmparatorluğu egemenliğine girmiş ve bir sancakla Maraş Beylerbeyliğine bağlanmıştır. Daha sonra kaza olarak Malatya’ya bağlı iken 1954 yılında Malatya’dan ayrılarak müstakil İl olmuştur.

Adıyaman Gezi Rehberi
Adıyaman Gezi Rehberi

Kommagene Tapınağı

Commangene Tapınağı’nda , Tam 2000 yıl öncesine yolculuk! Nemrut Dağı, son derece büyük tanrı başı heykelleriyle göz kamaştırıyor. Commagene Kralı I. Antiochus, büyük ihtimalle, Büyük İskender’in, Doğu’ya yaptığı keşfe katılan generallerden biriymiş. Bu dağ üzerinde bir krallık kurmuş ve demiş ki : “Bu dağın tepesinden herkesi görebilmeliyim, beni de aşağıdan bakan herkes görebilmeli.”

Adıyaman Gezi Rehberi
Adıyaman Gezi Rehberi

Adıyaman Müzesi

Müzede Paleolitik Döneme ait el baltaları, delici ve kesiciler; Kalkolitik Döneme ait pişmiş topraktan kaplar, Tunç Çağına ait süs eşyaları; Roma ve İslâ dönemine ait seramik kaplar sergilenmektedir.

Adıyaman Gezi Rehberi
Adıyaman Gezi Rehberi

Güneşin En Güzel Doğduğu Yer!

İnsanların bir dağbaşında geceyi geçirdiklerini düşünebiliyor musunuz? Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde bulunan ve tanrıların mekanı olarak bilinen Nemrut Dağı, işte böyle bir turistik belde…

Nemrut Dağı’nın doruğunda yer alan Kommagene Krallığı Adıyaman’ın antik tarihine damgasını vurmuş. Henüz gün ışığına çıkmamış mitolojik olayları da içinde barındığı için oldukça çekiyor.

Adıyaman Gezi Rehberi
Adıyaman Gezi Rehberi

Güneşin batışını izlemek için, insanların bir dağ başında geceyi geçirdiklerini düşünebiliyor musunuz? Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde bulunan ve tanrıların mekanı olarak bilinen Nemrut Dağı, işte böyle bir turistik belde. Zaten turizm broşürlerinde de “dünyada güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer” olarak reklamı yapılıyor. Dağın 2 bin 150 metrelik doruğundaki Kral I. Antiochos’un kendisi için yaptırdığı ve hala açılmayan tümülüs turistlerin göz bebeği.. Bu nedenle aynı zamanda öyküsünde gizemi de barındıran Nemrut’a her yıl dünyanın dört bir yanından turistler akın ediyor.

Adıyaman Gezi Rehberi
Adıyaman Gezi Rehberi

Nemrut Dağı

Krallığın kutsal alanı, Nemrut Dağının 2100’ncü metresinde Batı, Kuzey ve Doğu Terası olarak inşa edilmiş. Doğu Terasında zamanın Pers özelliklerini taşıyan bir ateş tapınağına ait temeller ve depremler nedeniyle oturdukları koltuklardan aşağı yuvarlanmış Zeus, Apollon, Herakles heykelleri ve kendisini yaşarken tanrı ilan eden Tanrı-kral Inci Antiochos’un heykeli bulunmakta.

Adıyaman Turistik Yerler

Kommagene Krallığı Kalıntıları

Kommagene Krallığı MÖ 1. yy.da kuruluyor ve MS 60’lı yıllarda yaklaşık 100 yıl kadar hüküm sürdükten sonra yıkılıyor. İki farklı kültürün ( Yunan ve Pers) yoğun izlerini taşıyor. Kommagene, kelime olarak “izler topluluğu” anlamına gelmekte. Bölgede dağınık olarak yaşayan Pers ve Helen gruplar bir krallık olarak ortaya çıkmışlar. I nci Antiochos en bilinen kralları. Bugün sular altında kalan Samsat, Arsemia ve Gerger ilçesi yakınlarındaki bir yerleşim bilinen üç önemli Kommagene yerleşimi.

Adıyaman Gezi Rehberi
Adıyaman Gezi Rehberi

Adıyaman’da Gezilecek Diğer Yerler

Pirin Şehri ve Kaya Mezarları, Külafhöyük, Battalhöyük, Bozhöyük, Kızılcahöyük, Yassıhöyük, Tirintihöyük, Fırlaz Höyüğü, Hayaz Höyüğü (Merkez), Eski Besni Şehir Kalıntıları, Tarihi Kül Şehri Harabeleri, Çakırhöyük, Üçgöz, Kutluca, Yukarıhas Kişi, Şambayat, Levrin, Yayıklı (Besni), Samsat Höyük (Samsat)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın