Adıyaman’da Gezilecek Yerler

0
87

Adıyaman’da Gezilecek Yerler:

Tarihi ve doğasıyla film sahnelerinden çokça gördüğümüz bir şehirdir. Nemrut’ta gün batımı izleme keyfini çıkarmalısınız. Yöresel eşyaların satıldığı alandan sevdiklerinize bol bol hediyelik eşya alabilirsiniz.

Nemrut Dağı - Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı:

İl merkezine yaklaşık 87 kilometredir. Kahta ilçesinde yer alan dağın yüksekliği 2.150 metredir. Tarihte ev sahipliği yapmış olan Kommagene Krallığına ait eserler ve mezarlarda yer alır dağın içerisinde. Heykeller kartal ve aslan figürleride bulunmuştur. Buraya gelmişken muhteşem bir gün batımı ya da gün doğumunu izlemelisiniz. Güneşin eşsiz tonlarına kendinizi bırakmalısınız.

Cendere Köprüsü - Adıyaman’da Gezilecek Yerler

 Cendere Köprüsü:

Adını veren Cendere Çayı üzerinde kurulmuştur. Tarihi köprü günümüzde hala hizmet vermektedir. Kâhta ve Sincik ilçelerine birbirine bağlayan köprü 120 metre uzunluğunda olup genişliği 7 metredir. Roma imparatorlarından birinin köprüyü eşi ve oğlu için yaptırdığı sanılmaktadır.

 Palanlı Mağarası - Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Palanlı Mağarası:

Adıyaman’ın Palanlı köyünde yer alan mağara derin bir vadi içerisinde oluşmuştur. Mağaranın geçmiş dönemlerde kullanıldığı içerisindeki hayvan resimlerinde anlaşılmaktadır. Arsemia Antik kenti - Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Arsemia Antik kenti:

Kommagene krallığının yazlık başkenti olarak kullanıldığı bilinir. Kentin ağaçlar arasında kurulmuş olması doğa manzarasını olağanüstü kılmıştır. Grekçe kitabelerin fazlalığı ile de dikkati üzerine topluyor. Kentin birçok alnında heykeller de bulunmaktadır.

Oturakçı Pazarı - Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Oturakçı Pazarı:

Şehrin merkezinde yer alan çarşıda şehre özgü yöresel ürünler satılır.Halı, kilim, cicim, çanta ve heybe gibi el sanatları satışa sunulur. Şehrin tarihini anlatan el kitapçıklarıda satın alma şansınız var. Karakuş Tümülüsü - Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Karakuş Tümülüsü:

Kommagane kralının annesi için yaptırdığı mezar alanıdır. 4 sütundan oluşan Tümülüs da  sütunlar yönleri ifade ederler. Sütunların üzerinde aynı zamanda aslan kartal tokalaşma simgeleri bulunur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın