Alanya

0
61
Alanya tarihi ismi Alaiye
Alanya tarihi ismi Alaiye

Alanya

Alanya, tarihi eserleri, geniş plajları, modern motellerin ve otelin sayısız balık lokantaları, barlarıyla ve kafeteryalarıyla  muazzam bir tatil merkezidir. Tatilcileri  ilk karşılayan, Alanya Yarımadası’nın üzerinde bulunan  ve 13. yüzyıldan kalma Selçuklu Kalesidir. Şahane  kalenin yanı sıra benzersiz tersanesi ve eşsiz sekizgen Kızıl Kulesi görülmeye değer nadide eserlerdir.

Limanı çevreleyen barlar ve kafeler  akşam üzerinde doğru  liman yolu boyunca el sanatları,  giysi, deri, el çantaları ,mücevherat ve yöreye has enteresan renklere bezeli su kabaklarının bulunduğu butikler yer alır. Eğer mağaraları gezmeyi seviyorsanız, Damlataş Mağarası’nı da gezmenizi görmenizi tavsiye ederiz. Mağaranın yakınında Etnografya Müzesi bulunmaktadır. Tekne turlarıyla  üç deniz mağarasına gezinti yapabilirsiniz. Korsanların kadın esirleri tuttukları Kızlar Mağarası ,fosforlu kayalarıyla Fosforlu Mağara ve Aşıklar Mağarası…

Alanya’nın 15 km. doğusunda bulunan ve gölgelerin serinliğinde dinlenmek için ideal bir yer olan  Dim Çayı Vadisi çok özel bir yerdir. Alanya tam bir güneş, deniz, kum cennetidir. Tüm sahilleri temiz ve denize girilebilirdir.

Tarihçe:

 Alanya yer yer Pamfilya bazen de  Kilikya toprakları içinde  sayılmıştır. Daha sonraları Hititler, Yunanlılar, Romalılar bölgeye hakim olmuşlardır. Çeşitli savaşlarla istilalarla  harap olan kent Romalılar tarafından  yeniden inşa edilmiştir. Bizanslılar Alanya’ ya ”Güzel Dağ” anlamına gelen Kolonoros adını vermişlerdir. Selçuklu Hükümdarlarından I. Alahaddin Keykubat kenti 13. yy. da fethederek  adını Alaiye olarak değiştirmiştir. 13. Yy sonlarına doğru  Karamanlıların hakimiyetine geçen Alanya, 1471 yılında Osmanlı   egemenliğine girmiştir.

alanya kalesi3 - Alanya

Alanya Kalesi:

1200’lü yıllarda Sultan Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Alanya’nın sembolü olmuştur.

Kızıl Kule - Alanya

Kızıl Kule:

Sultan Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış zamanın azizliğine uğramadan dimdik ayakta kalabilmiş önemli tarihi eserlerimizden birisidir. Kulenin üst taraflarına doğru çıkınca  tüm Alanya kuş bakışı izlenebilir.

Alanya Müzesi - Alanya

Alanya Müzesi:

Alanya ve çevresinden çıkarılan tarihi eserler burada sergilenmektedirler.Yaz aylarında oldukça fazla sayıda ziyaretçi müzeyi gezmektedirler.

Damlataş Plajı - Alanya

Damlataş Plajı:

Mavi bayraklı tertemiz ve eşsiz güzellikteki plaj, tertemiz denizin tadını çıkarmak isteyenlerin her zaman ilk tercihi olmuştur.

Damlataş Mağarası - Alanya

Damlataş Mağarası:

1948 senesinde  iskele inşası sırasında patlatılan mayın neticesinde şans eseri ortaya çıkan muazzam güzellik. Etkileyici yapısının yanı sıra tam bir ispat olmasa da astım hastaları için de çok iyi şifa kaynağı olduğu  söylenmektedir.

Fosforlu Mağara - Alanya

Fosforlu Mağara:

Tekne gezintisi ile denizden ulaşabileceğiniz mağaranın adının fosforlu olmasının nedeni mağara girişinden itibaren karşılaşılan ışık oyunlarıdır.

Dim Mağarası - Alanya

Dim Mağarası:

Alanya’da gezilecek bir başka mağaradır. Mağaranın sonunda ise her şeye değecek kadar güzel bir manzara karşılar sizi.

Dim Çayı - Alanya

Dim Çayı:

Çay kenarına kurulmuş ahşap bölmelerde yatıpayın buz gibi suyunda serinleyip uzanabilir ve kiremitte alabalığın tadını çıkarabilirsiniz.

Sapadere Kanyonu - Alanya

Sapadere Kanyonu:

Binlerce yıldır akan suların  meydana getirdiği kanyonda, muhteşem  eğlenceli ve rüya gibi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Alara Kalesi - Alanya

Alara Kalesi:

Diğer bir  Alaaddin Keykubat eseri de Alara Kalesi’dir. Kale Alanya’ya biraz uzakta olsa da  verdiğimiz diğer adresleri de ziyaret edip hala vakti  olanlar gidebilirler; gidenler de kesinlikle pişman olmayacaktır…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın