Ankara Tarihi Yerler; Anıtkabir

0
13

Ankara Tarihi Yerler; Anıtkabir

Ankara ülkemizin başkenti ve aynı zamanda ikinci büyük kentidir. Oldukça büyük bir yüz ölçümüne sahip olan şehir başkent olmanın verdiği bir ciddiyete sahiptir. Ülkemizin kuruluşunun temellerinin bu şehirde atıldığı göz önünde bulundurulursa şehrin çok fazla tarih kokması şaşırtmayacaktır. Bu nedenle Ankara’ya genel olarak tarih kokan bir tur düzenlemek mantıklı olmaktadır ki günümüzde de bu durum genellikle bu şekilde işlemektedir; çünkü Ankara tarihi yerler açısından hayli zengindir.

anitkabir 3 - Ankara Tarihi Yerler; Anıtkabir

Ülkemizin kalbi; Anıtkabir

Ankara başkent olmasından mütevellit ülkemizin yönetim kademesinin tamamı burada yer almaktadır. Ülkemizin kuruluşuna şahitlik eden çok sayıda yapı Ankara’da görülebilmektedir. Eski Millet Meclisi ve Atatürk’ün konakladığı ev bu yapılardan sadece ikisidir. Buna ek olarak aynı zamanda Anadolu’nun ortasında yer almasından mütevellit çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ankara’nın eski uygarlıklara dair sahip oldukları müzelerde sergilenmektedir. Tüm bunların ötesinde Ankara’yı tarihin başkenti yapan Anıtkabir yani ülkemizin kurucusu Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır. Ülkemizin kurucusunun ve milletimizin kurtarıcısının anıt mezarı Ankara’nın eski adı ile Rasattepe olan bugünkü Anıttepe’de yer almaktadır. Adından da anlaşıldığı üzere bu tepe Ankara’nın en yüksek tepesidir ve bu anıt mezardan tüm Ankara görülebildiği gibi tüm Ankara’dan da bu önemli anıt mezar görülebilmektedir.

anıtkabir - Ankara Tarihi Yerler; Anıtkabir

Anıttepe’ye ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma kullanarak oldukça ekonomik olarak buraya gelmek mümkündür. Günümüzde Ulu Önder Atatürk’ün maaşının bulunduğu bu alanda aynı zamanda ülkemizin ilk başbakanı ve ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün de naaşım bulunmaktadır. Alanda aynı zamanda ülkemiz tarihini anlatan çok sayıda sembolik eser ile bir de müze bulunmaktadır. Bu anıt mezarı her ülke vatandaşımızın bir defa dahi olsa mutlaka ziyaret etmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın