Ankara’da Gezilecek Yer Ankara Kalesi

0
13
Başkent’in Tarihi Kokusu: Ulus

Ankara’da Gezilecek Yer Ankara Kalesi

Ankara gezilecek yerler, Ankara Kalesi, Anıtkabir, Atatürk Orman Çiftliği, Atakule, Kocatepe Camisi’dir. Ankara’nın gezilecek yerlerinin ilk sırasında Ankara Kalesi vardır. Ankara Kalesi Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alır. Kalenin yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. Milattan Önce 2. Yüzyılın başlarında Galatların Ankara’ya göç etme sırasında kalenin varolduğu bilinmektedir. Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından kullanılmıştır ve bir çok kez onarımdan geçmiştir. Kale 110 metre yüksekliktedir ve tepe bölümü iç kale, çevresini kuşatan bölüm dış Kaledir. İç kale yaklaşık 43.000 kilomertekarelik bir alanı kaplar. İç kalenin iki büyük kapısı bulunmaktadır. Kapılardan biri Dış Kapı, diğeri ise Hisar kapısıdır. Kapının üzerinde İlhanlılar’a ait bir kitabe vardır. Kale duvarlarının alt bölümü mermer ve bazalttan yapılmıştır. Üst kesimlerine doğru bloklar arasındaki tuğlalar hasar görmüştür. Buna rağmen iç kale bozulmadan günümüze kadar gelmiştir.

Ankara’da Gezilecek Yer Ankara Kalesi
Ankara’da Gezilecek Yer Ankara Kalesi

Ankara Kalesi’ne nasıl gidilir? Ankara Kalesi, merkezde bulunmasından dolayı ulaşım oldukça rahattır. Ulus merkezden yürümek isterseniz yarım saatte gidebilirsiniz. Yol rampa yukarı olduğundan yürümek yorucu olabilir. Ulus’tan taksi ile 5 dakika mesafede, Sıhhıyeden yaya olarak yine yarım saatte ulaşabilirsiniz. Metro ile gitmek isterseniz Dikimevi son durakta inip taksiyle 10 dakikada gidebilirsiniz.

Ankara’da Gezilecek Yer Ankara Kalesi
Ankara’da Gezilecek Yer Ankara Kalesi

Ankara Kalesi’nde ne yapılır? Kale içinde eski dönemlerden kalmış birçok Ankara Evi bulunmaktadır. Evler iki yada üç katlı olarak ahşap, kerpiç, tuğladan inşa edilmiştir. Evlerin ahşap tavan süslemelerinde geometrik şekiller kullanılmıştır. Buradaki evler restore edilerek restoran, cafe, dükkan şeklinde kullanılmaktadır. Ankara Kalesi içinde gezebilir, yemek yiyebilir, hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz. Akşamları da açık olan restoranlarda fasıl dinleyebilirsiniz. Ankara Kalesi Ankara ilinin sembollerinden olan tarihi ender mistik yapılardandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın