Balıkesir’de Gezilecek Yerler – Zeus Altarı

0
1
Balıkesir-Zeus Altarı
Balıkesir-Zeus Altarı

Balıkesir’de Gezilecek Yerler – Zeus Altarı

Zeus Altarı, 1980’li yıllarda Adatepe köyü, kent yaşamından kaçan bir grup tarafından keşfedilir. Bu grup köyde harabe sayılabilecek yapıları alır ve geleneksel mimariye tamamen sadık kalarak binaları yaşanılan mekanlara dönüştürür. Bugün köyün yerlileri ile dışarıdan gelenler Türkiye’nin hiçbir benzeri yerleşim yerinde olmadığı kadar uyum içinde birlikte yaşamaktadırlar.

Adatepe köyünün tarihi antik dönemlere kadar uzanmaktadır. Köyün denize bakan tarafında Zeus Altarı bulunmaktadır. Efsaneye göre Tanrı Zeus’un yaşadığı ve Truva Savaşı’nı yönettiği yer olarak bilinir. Kaz Dağları’nın uzantısında bulunan bir mağaradır. Homeros, İlyada Destanında Tanrıların İda Dağında yaşadıklarında ve Troia Savaşını buradan izleyip yönettiklerinden söz eder. Tanrılar Tanrısı Zeus’un da burada yaşadığı ve savaşı izleyip yönettiği yine bu destanda yer alır. Bölgede çalışma yapan araştırmacılar bu yüksek, denize ve Edremit körfezine hakim bir tepe üzerine inşa edilen mekanın Baş Tanrı Zeus’a ait olduğunu düşünmektedirler.

Balıkesir-Zeus Altarı
Balıkesir-Zeus Altarı

Dede Tepe üzerinde bulunan Zeus Altarı olarak tanımlanan kaya kütlesinin işlenmesiyle oluşturulmuştur. Bu kaya kütlesine kayaya oyuk basamaklardan oluşan merdiven ile çıkılmaktadır. Sunak nişleri, oturma platformları ve içi oyularak oluşturulan ve üstü tonozla örülmüş sarnıç mekanı bulunmaktadır.

Edremit Altınoluk’u geçip Küçükkuyu’dan bu tepenin olduğu yola aracınızla girebilirsiniz fakat araçla bir yere kadar gidebiliyorsunuz. Önünüze zaten demir bir kapı çıkıyor. Herhangi bir yere aracınızı park edip, sonrasında yaklaşık 600-800 m yürüyerek tırmanışa geçmeniz gerekiyor. Tırmanış dediysem gözünüz korkmasın, hafif yokuş. Tepeye varış noktasına geldiğinizde sonucun bu zorlu yürüyüşe değdiğini anlıyorsunuz. Kayalıkların üzerine çıkıp, fotoğraftaki gibi bir manzaraya şahit olabilirsiniz sizde. Fotoğrafı kendim çektim biliyorum. Ama tavsiyem, küçük bir grup olup gece çıkmanız ve gün doğumunu izlemenizdir. Korkmadan o kısa mesafeyi tırmanmayı başarır ve altara çıkarsanız, gecenin bütün güzelliğiyle yıldızları size sunduğunu göreceksiniz. Yanınıza yaz aylarında olsanız bile ufak bir hırka almayı unutmayın, tepede esinti üşütebilir. Ya da en iyisi sevgilinizi alın yanınıza, o sizi ısıtır. Yıldızların altında sevdiğiniz insanlarla birlikte gün doğumuna şahit olmak geçmişte hayatınızda yaşadığınız bütün sorunları unutturacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın