Bartın’da Gezilecek Yerler

0
35

Bartın’da Gezilecek Yerler

Bartın Karadeniz’in küçük şehirlerinden biridir. Sahilleri ve doğal alanları ile eşsiz bir alandır. Gizli kalmış ve büyüsü bozulmamış bir alandır. Ceneviz’ler ve Fatih Döneminden kalan tarihi yapıları da bulunmaktadır.

Güzelcehisar Lav Sütunları - Bartın’da Gezilecek Yerler

Güzelcehisar Lav Sütunları

Karadeniz dağ kuşağı, günümüzden 80 milyon yıl önce volkanların yer aldığı bir yay şeklinde idi. Bölge derin bir vaziyette Tetis Okyanusu ile kaplıydı okyanus tabanının kuzey yönünde dalıp batması, her iki tabanın yerin derinliklerinde eriyip yüzeye çıkması sonucunda volkanlar serisine sebep olmuştur. Volkanlardan akan lavlar soğuyup kristalleşerek kaya haline dönüşürken, soğuma ve katılaşmanın doğal sonucu olarak büzülmüştür bu büzülme kayada gerilim yaratmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak çatlaklar meydana gelmiş ve bu çatlaklar giderek büyümüştür. Lavların oluşturduğu sütunların çapları 50 ila 100 cmdir.Dünyanın ender oluşumlarındandır.

Güzelcehisar Koyu - Bartın’da Gezilecek Yerler

Güzelcehisar Koyu:

Karadeniz’in en büyük sahillerinden birisidir. İnkumu’na yaklaşık 5 km dir. Çevresinde herhangi bir yerleşim olmaması buranın doğasının bozulmasını önlemiştir. İnce bir kumsalı vardır.

Ulukaya Şelalesi - Bartın’da Gezilecek Yerler

Ulukaya Şelalesi:

Bartın’ın Ulus ilçesindedir.20 metre yükseklikten çıkan suyun sesinde yemyeşil doğada yürümek oldukça huzurludur. Burada bir tesisin olmaması keşfedilmemiş alanların çokluğunu gösterir.Burada yazın sıcaklığından kurtulup serinleyebilir ve doğanın müziğini dinlersiniz.

Bartın Irmağı - Bartın’da Gezilecek Yerler

Bartın Irmağı:

Bartın’ın en önemli akarsuyudur. M.Ö Parthenios olarak anılır. Bartın ırmağı üzerinde 500 tonluk gemilerle ulaşım yapılabilen en düzenli akarsudur. Bartın ırmağında gezi teknesi ile şehri boydan boya geçebilirsiniz. Bazı gezi tekneleri balık restaurant olarak da hizmet verir. Tekne turları ile ırmağın e çevresindeki yeşilliklerin manzarasını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Taşhan - Bartın’da Gezilecek Yerler

Tarihi dokusuyla; Taşhan

Bartın’ın tarihi dokusunu sergileyen mekânlardan biridir. 1832-1835 yıllarında Hacı Ali Ağa tarafından yaptırılmıştır. Kent merkezinde Hükümet Caddesindedir. Bu hanlar önceden alışveriş için Bartın’a gelen kişilerin barınma alanlarıdır. Hem kendileri hem de hayvanları barındırır. Taşhan günümüzde de bar, lokanta, kahvehane ve büro olarak hizmet verir.

nkum Sahili - Bartın’da Gezilecek Yerler

Sahil Kasabası; İnkum Sahili:

Karadeniz’de kıyı şeridi denize kıyısı olan çok uzun bir sınır olmasına rağmen plaj sayısı azdır. İnkumu plajı 3 kilometre uzunluğundadır. 50 -60 metre genişliğindedir. Bartın il merkezine 15 kilometre uzaklıktadır. Sahilin arkası yüksek çamlarla kaplıdır. Aynı zamanda plajı ve dağın yamacına kurulmuş yazlık evleriyle sahil kasabasıdır.

Ardıç Yaylası - Bartın’da Gezilecek Yerler

Ardıç Yaylası:

Ulus ilçesi ile Kumluca sınır arasındadır. 33 kilometre uzaklıktadır. Ardıç kuşlarının çokluğu nedeniyle bu adla anılır. Kasım ve Nisan arasında karlar altındadır. Köknar, ardıç, meşe, böğürtlen, yabangülü gibi birçok floraya sahiptir.

Kadınlar Pazarı - Bartın’da Gezilecek Yerler

Galla Bazarı: Kadınlar Pazarı

İsmini bahçesinde yetiştirdiği ürünleri satmaya gelen köylü kadınlarımızdan almıştır. Salı ve Cuma günleri kurulur. Köylü ile kentliyi kaynaştıran bir yapıdır. İnsanların yöresel ve organik ürünlere ulaştırmasının en kısa yoludur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın