Başkent’in Tarihi Kokusu: Ulus

0
11
Başkent’in Tarihi Kokusu: Ulus
Başkent’in Tarihi Kokusu: Ulus

Başkent’in Tarihi Kokusu: Ulus

Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden, bir zamanlar Başkent’in merkezi olarak anılan, bugün yanlış kentleşme politikalarının gazabına uğramış ama halen tarihi ve mimari dokusunu muhafaza eden bir semt, Ulus. Bu semte uğrayıp, birkaç sokağından geçip, bu tarihi kokuyu hissetmek unutulmaz bir deneyim.

Ulus Tarihi yapılar

Ankara’nın eski bir semti olması sebebiyle bu bölgede birçok tarihi yapıya rastlamak mümkün. Bunun yanında çarşıları, işlevini yitirmiş kültür merkezi binaları ve bazı devlet binaları var. Ankara Kalesi, Ulus Hali, Hacı Bayram Camii, Augustus Tapınağı, Tarihi Ankara Palas, Eski Osmanlı Bankası Binası, Eski Meclis Binası, Kültür ve Turizm Bakanlığı Binası, henüz tarihi dokusunu kaybetmemiş, bu güne kadar korunmuş tarihi yapılar.

ankara kalesi - Başkent’in Tarihi Kokusu: Ulus
Başkent’in Tarihi Kokusu: Ulus

1- Ankara Kalesi

MÖ 2. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen, her yıl çeşitli festivallere ev sahipliği yapan, cafe ve antika dükkanlarıyla ünlü tarihi bir kale. Panaromik manzarası sayesinde özellikle fotoğrafçıların uğrak mekanı haline gelmiş. Ankara’da günbatımını izlemek isteyenler için en doğru adres.

ulus heykeli - Başkent’in Tarihi Kokusu: Ulus
Başkent’in Tarihi Kokusu: Ulus

2- Ulus Heykeli

Semt’in meydanında, Kurtuluş Savaşı kahramanlarının anısına 1924 yılında yaptırılmış. Anıt heykelde Atatürk, asker kıyafetleri içinde, atının üzerinde, ileriyi gören bir önder olarak gösterilmiştir. Anıt, halen şehir sakinlerinin buluşma noktalarından biri olarak kullanılıyor.

3- Tarihi Ankara Palas-Devlet Konukevi

Ankara Palas, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Ankara’da milletvekilleri için bir sosyal tesis ve resmi konuklar için konukevi olarak hizmet vermiş, Türk siyaset hayatının birçok önemli olayına tanıklık etmiş. Binanın cephesindeki çini süslemeler, özellikle gidilip görülmeye değer.

ankara eski meclis binası - Başkent’in Tarihi Kokusu: Ulus
Başkent’in Tarihi Kokusu: Ulus

4- Eski Meclis Binası-Kurtuluş Savaşı Müzesi

1924 yılına kadar meclis faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bu bina, 1981 yılında müzeye dönüştürülmüş ve ziyarete açılmış. Kurtuluş Savaşı Müzesi geniş bir koleksiyona sahip. Dönemin siyasi hayatının parçaları olan yazışmalar, antlaşmalar ve çeşitli fotoğraflar tarihseverlerin ziyaretine açık.

hamamönü - Başkent’in Tarihi Kokusu: Ulus
Başkent’in Tarihi Kokusu: Ulus

5- Hamamönü

19’ncu yüzyıldan kalma tarihi binaların restore edilmesiyle tekrardan canlandırılmış bir bölge. Tamamen Türk motifleriyle bezenmiş evler arasında gezinirken kendinizi bir asırlık bir tarihi kokunun içinde teneffüs ederken bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın