Batı Karadeniz’in İncisi Amasra’da Gezilecek Yerler

0
108

Batı Karadeniz’in İncisi Amasra’da Gezilecek Yerler:

Denize doğru uzanmış bir burun iki koy ve ana karaya bağlı bağımsız adalara sahiptir. 3000 yıllık tarihe sahiptir. Amasra özgün balık lokantaları, otelleri ve ev pansiyonlarına sahip bir turizm bölgesidir. Aynı zamanda Barış Akarsuyun memleketidir. Fatih’in Çeşmi Cihanıdır.

tavsan adasi - Batı Karadeniz’in İncisi Amasra’da Gezilecek Yerler

Tavşan Adası:

Adada Cenevizlilerden kalma tarihi kalıntılar mevcuttur. İsmini yıllar öncesinde adaya bırakılan tavşanlardan almıştır. Adanın doğu ucunda bir kaya kavuğu mevcut olup, yörede eskiden o kaya aralığından çeşitli hastalıkları olanları sandal ve motorlarla geçirirler ve iyileşeceği umulurdu.  Adaya ulaşım sadece deniz yolu ile gerçekleşmektedir. Adaya gemi vasıtası ile gelip tavşanlarla güzel vakit geçirebilirisiniz.

amasra kalesi - Batı Karadeniz’in İncisi Amasra’da Gezilecek Yerler

Amasra Kalesi:

Romalılar tarafından yaptırılmış olan kale Bizans, Ceneviz ve Osmanlı döneminde restore edilmiştir. Sormagir ve Zindan kalesi olmak üzere 2 bölümden oluşur. Kalenin içerisinde Cenevizlilerden kalma “Küçük Kilise” isimli bir kilise vardır bu günümüzde camiye dönüştürülmüş “Fatih Camisi”dir. Amasra Kalesi’nin en ilginç tarafından biriside yöre halkının saksılıklara, çaydanlıklara, yoğurt kaplarına ve tencerelere dönüştürdüğü ayakkabılar ve içlerine ektikleri çiçekler.

Direkli Kaya - Batı Karadeniz’in İncisi Amasra’da Gezilecek Yerler

Direkli Kaya:

Cenevizliler döneminde yapıldığı bilinir. 7 metre uzunluğundadır. Denizle bağlantılı bir havuz ve kayaya oyulmuş basamaklar ile mermerden bir iskeleye sahiptir. Denizi aydınlatmak ve gözetlemek amacıyla yapılmıştır. Eşsiz bir deniz manzarası gözler önündedir.

Kuşkayası Yol Anıtı - Batı Karadeniz’in İncisi Amasra’da Gezilecek Yerler

Kuşkayası Yol Anıtı:

Amasra ilçe merkezine 4 kilometredir. Anadolu’daki tek yol anıtıdır. Roma İmparatoru tarafından yaptırılan anıt kral heykeli, iki kitabe ve kartal figüründen oluşur. Anıtın bir Anıtsal Çeşme’yi  de kapsadığı, zamanla bu çeşmenin yıkıldığı düşünülür..

ekiciler Çarşısı - Batı Karadeniz’in İncisi Amasra’da Gezilecek Yerler

Çekiciler Çarşısı:

Amasra merkezinde yöreye özgü ürünlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı çarşıdır. Ağaç oymacılığının devam ettiği bir çarşıdır.

Amasra Ağlayan Ağaç - Batı Karadeniz’in İncisi Amasra’da Gezilecek Yerler

Amasra Ağlayan Ağaç:

Boztepe Adası’nın Doğusunda bulunan “Ağlayan Ağaç”  denizden ve havadan aldığı nemi bünyesinde toplayan bir selvi ağacıdır. Ağaç, denizden aldığı nemi yılda birkaç kez yapraklarından damlama şeklinde bıraktığı için bu adla anılır. Amasra’da kesinlikle görülmesi gereken mekânlardan birisi dir.  Ağlayan ağaç tepesinden Amasra tavşan adasını da seyrede bilirsiniz.

Amasra Bakacak Mevki:

Amasra’yı ilk gördüğümüz yer. Amasra’yı kuşbakışı bir bütün olarak izleyebileceğimiz bir alan. Fatih Sultan Mehmet’in Lala’sına seslenerek  “Lala Lala Çeşhm-i Cihan Bu Mu Ola?”(Dünyanın Göz Bebeği) diye seslendiği yerdir bakacak tepesi. Burada yaz aylarında mısır yiyebilir ya da Türk kahvesi yudumlayabilirsiniz.

Delikli Şili:

Kayanın ortasında açılmış bir delik vardır. İsmi birbirini seven Delkianus ve Shilla adındaki genç âşıklardan gelir. Tekne ile denize açılıp, önünden geçerken dilek dilenen bir yer olmuştur.

Kemere Köprüsü - Batı Karadeniz’in İncisi Amasra’da Gezilecek Yerler

Kemere Köprüsü:

Sormagir ve Boztepe mahallesini birbirine bağlar. Roma döneminde inşa edilmiştir.12 yıl önce köprünün altı çakıl taşlarıyla kapalıydı ve balıkçıların tekneleri ve diğer zarar görmüş teknelerin onarımı yapılıyordu. Şimdilerdeyse köprünün altının açılmasıyla tekne turlarının buradan geçişi sağlandı ve turizm değeri arttı.

Cenova Şatosu - Batı Karadeniz’in İncisi Amasra’da Gezilecek Yerler

Cenova Şatosu:

Cenova’lı bir aile tarafından iç kale olan yapının saray haline getirilmesiyle oluşturulmuştur. Kale içine, Büyük liman tarafından basamaklı kaldırımla ulaşılır. Saray kısmının olduğu alandan denizi izleme keyfini çıkartmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın