Bayburt’ta Gezilecek Yerler

0
47

BAYBURT’TA GEZİLECEK YERLER:

Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun birleşim yeridir. Anadolu’ya giriş kapısı olduğu için tarihe yön vermiştir. Edebiyatımıza yön vermiş Dedekorkut burada yaşam sürmüştür. Bunların haricinde doğal oluşumlarını da görmek için Bayburt gezi listenizde bulunmalıdır.   BAKSI MÜZESİ - Bayburt’ta Gezilecek Yerler     GELENEKSELLE ÇAĞDAŞ’I YANYANA GETİREN; BAKSI MÜZESİ:

Bayburt’un 45 kilometre doğusundadır. Çoruh’a bakan bir vadi üzerinde kurulmuştur.2010 yılında açılışı yapılmıştır ve içerisinde konuk evleri, atölye, sergi salonları ve kütüphane vardır. Baksı

Müzesi’nin amacı nüfusu gitgide azalan şehrin geleneklerini, sanatlarını ve kültürünü yaşatmaktır.

SAAT KULESİ - Bayburt’ta Gezilecek Yerler

BAYBURT’UN SİMGESİ;  SAAT KULESİ:

Milli Mücadele sırasında farklı yerlerde savaşan halkın gördüğü saat kuleleri sonucunda yapılmaya karar verilmiştir. 1923’te yapılmıştır. Kulenin uzunluğu 21 metredir. Bayburt’a hâkim bir alanda kurulmuştur. Burayı ziyaret edip Milli Mücadele dönemlerinin izlerini hissetmeniz mümkün, tarihin ruhunuza işleyecek bir tarafı vardır burada.

BAYBURT KALESİ - Bayburt’ta Gezilecek Yerler
BAYBURT KALESİ: 

Kalenin ilk kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Prens ve kralların mücadelerine konu olmakla miladın ilk yıllarında yapıldığı düşünülür. Roma, Ermeni, Bizans ve Arap hâkimiyetinde kaldığı düşünülür. Kalenin dış yüzeyinde mor, yeşil ve firuze renkli çinilerin kullanılmış olması nedeniyle bu kaleye Çinimaçin Kalesi de denilir. Karadeniz’i Basra körfezine bağlayan ticaret yolu üzerinde bulunması kalenin önemini daha da artırmıştır.

SIRAKAYALAR ŞELALELERİ - Bayburt’ta Gezilecek Yerler
SIRAKAYALAR ŞELALELERİ:

Bayburt-Erzurum karayolu üzerinde bulunur. 2 adet şelaleden oluşur Halkın yaz aylarında bunaltıcı n kaçış noktalarıdır burası. Aynı zamanda şelalelin çevresi mesire alanıdır. Bayburt’a gelip bu şelalelerin etrafında yürüyüş gerçekleştirebilir, su sesinin eşliği altında piknik yapabilirsiniz.

KOP ŞEHİTLİĞİ - Bayburt’ta Gezilecek Yerler

ŞEHİTLERİN HATIRALARI; KOP ŞEHİTLİĞİ:

Merkeze 35 kilometredir.1963 yılında, Çoruh Havzasında Rus kuvvetlerine direnen ve şehit olan askerlerimizin için yapılmıştır.13 metre yüksekliğindedir. Şehrin kuzeybatısında ‘Bayburt ve Kop Savunması’ isimli kitabe yer alır. Kitabede savaşlar ile bilgi verilmekte ve tarihe yol gösterir. Bu şehitliğe gelip hem şehitlerimizi hatırlamalı hem de tarihin unutulmaya yüz tutmuş savaşlarını hatırlamalısınız.

AYDINTEPE YERALTI ŞEHRİ - Bayburt’ta Gezilecek Yerler
AYDINTEPE YERALTI ŞEHRİ: 

Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde yer alır. 2 ile 2,5 metre yüksekliğindedir. Kareye yakın planlı ana kayaya oyulmuş odalar bulunur. Havalandırma, gözetleme ve aydınlık için ufak delikler açılmıştır. Yeraltı şehrinin daha önce burada yaşadığı düşünülen Halde şehrine ait olduğu düşünülür. Yüzyıllar önce dar bir alanda yaşam sürülmüş olması oldukça ilgi çekici.

DEDE KORKUT KÜMBETİ - Bayburt’ta Gezilecek Yerler

TÜRK DÜNYASININ BİRLEŞTİRİCİ AYDINI;DEDE KORKUT KÜMBETİ: 

Bayburt’un Yıldırım köyünün çıkışındadır. Bu şehrimiz Türklerin ilk yerleşim alanlarındandır. Edebiyatımıza yön vermiş Dede Korkut’un burada yaşam sürdüğü düşünülür. Hikâyelerden Bamsı Beyrek’in en çok bahsettiği alanın Bayburt olduğu düşünülür. Şehirde 1995 yılından itibaren 11-15 Temmuz arasında “Dede Korkut Kültür – Sanat Şöleni’ni düzenlenmektedir.

MAĞIL MAĞARASI - Bayburt’ta Gezilecek Yerler

ÇİMAĞIL MAĞARASI: 

Bayburt merkeze 35 kilometredir. Aşağı Çımağıl köyünün Taşındibi Mahallesinde bulunur. 884 metrelik bölümü hizmete açıktır. 11 bölümden oluşur. Mağaranın giriş ve iç kısımlarında merdiven bulunur. Mağara içerisindeki doğal oluşumları hayranlıkla izleyeceksiniz.

KAYNAKÇA:
http://www.aydintepeyeraltisehri.com/aydintepe_yeralti_sehri.html

http://www.aydintepeyeraltisehri.com/

http://www.bayburt.gov.tr/dedekorkut

https://www.neredekal.com/dede-korkut-kumbeti/

http://www.cimagilmagarasi.com/

http://www.karadenizgezi.net/magara/bayburtmagaralari.htm

http://www.bayburt.net/gezilecek_yerler/cimagil_magarasi

https://tr.wikipedia.org/wiki/Baks%C4%B1_M%C3%BCzesi

https://www.neredekal.com/baksi-muzesi/

https://www.neredekal.com/bayburt-saat-kulesi/

http://www.yerturk.com/yer-bayburt-saat-kulesi.html

http://www.erzurumgazetesi.com.tr/haber/Kop-Sehitligi-nde-Tarih-dersi/56354

http://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/bayburt/gezilecekyer/kop-sehitligi

http://karadenizrehberi.net/firma/detay/187/sarikayalar_selalesi_bayburt.html

http://www.gezilebilecekyerler.com/bayburtta-gezilecek-yerler/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın