Bir Osmanlı Başkenti: Edirne

0
83

Bir Osmanlı Başkenti: Edirne

Tekirdağ’ın kuzeyinde yer alan Edirne yıllarca Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır. 18.inci yüzyılda Avrupa’nın en büyük yedi şehrinden birisi olan Edirne, Tunca ve Meriç Nehirleri’nin birleştiği yerde yer almaktadır. Tarihi bir kent olan Edirne, ilkçağlarda Orta Asya’dan göç edip buraya yerleşen Traklar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Büyük İskender bu toprakları Makedonya İmparatorluğu’nun sınırları içine katmıştır. Daha sonra Romalıların hakim olduğu bu topraklar 395 yılında Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrılmasıyla Doğu Bizans’ın egemenliği altına girmiştir.

1361’de ise Sultan Murat Edirne’yi Osmanlı topraklarına katmıştır. Osmanlı döneminin çok sayıda büyük eseri Edirne’de yer almaktadır. Çünkü 100 yıl kadar bir süre Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olması buradaki tarihi ve mimari açıdan önemli yapıların sebebidir. Edirne, camileri, dini kompleksleri, köprüleri, eski pazar yerleri, kervansarayları ve saraylarıyla yaşayan bir müzedir.

enez - Bir Osmanlı Başkenti: Edirne

Enez

Saros körfezine kıyısı olan Enez, neredeyse M.Ö. 7500 yıllarına kadar uzanan tarih zenginliğine sahiptir. Helenistik çağda sanat ve kültür merkezi olan Enez, Ortaçağ’da Cenevizliler tarafından bir liman kenti olarak kullanıldı. Eskiden bir liman kenti olan ama Meriç’in taşıdığı alüvyonların denizi doldurmasıyla irili ufaklı çok sayıda gölün meydana getirdiği 483 km2’lik büyük bir sulak alana dönüşen Enez’e denize Altınkum sahilinden girilebiliyor. 4 km uzunluğundaki kumsala sahip Altınkum’da su pırıl pırıl. Kirlilik yok denecek kadar az.

Pırıl pırıl denizine girip güneşlenmek, tarihi yerleri gezmek ve tabii ki balık tutmak Enez’de yapılacak aktiviteler arasındadır. Balığın bolluğu Enez deltasını balıkçıl kuşlarıyla, kuğu ve flamingolarla bir kuş cenneti haline getirmeye yetmiş.

Sahil şeridinde yer alan Enez’de balıkçılık ön plandadır. Deniz, göl ve nehrin birbirine karışmasından ötürü hem tuzlu hem de tatlı su balıkçılığı yapılıyor. Üzmene kefali, Enezi dünyaya tanıtan balıktır. Deniz ile bataklık arasında kalan Üzmene gölünde yakalanan kefal türünün eti bembeyaz ve ızgara için idealdir.

Eğer Temmuz ayında Enez’e giderseniz Enez Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen “Enez Av ve Balık Festivali”nide görmüş olursunuz. Cenovalılardan kalma surlar, camiye dönüştürülmüş Bizans kilisesi ve Yunus Baba türbesinide Enez’de görülebilecek tarihi yerlerdir.

en guzel edirne resimleri - Bir Osmanlı Başkenti: Edirne Enez deniz sahili ölü carettalar4 - Bir Osmanlı Başkenti: Edirne enez - Bir Osmanlı Başkenti: Edirne edirne1 - Bir Osmanlı Başkenti: Edirne edirne - Bir Osmanlı Başkenti: Edirne

Neler Yapılabilir

Edirne ilinimizde turizm amaçlı birçok sportif faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

Sualtı dalış turizmi: Keşan (Saros Körfezi), ve Enez’de.

Bisiklet turları: Saros Körfezi çevresi yapabilirisiniz.

Olta balıkçılığı: İpsala, Keşan (Saros Körfezi), Enez.

Ornitoloji (kuş gözetleme) turizmi: Meriç Deltası (Enez)

Kamp-karavan turizmi: Keşan, Enez,Merkez,Süleoğlu, Havsa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın