Bodrum’da Tatil Yapıp Ta Gümüşlük’e Gitmemek Olmaz!

0
126

Bodrum’da Tatil Yapıp Ta Gümüşlük’e Gitmemek Olmaz!

Bodrum’un en özel koyu Gümüşlük’te geçireceğiniz bol sükunetli günlerin sonunda omzunuzdaki yüklerden kurtulmuş, taze balığa doymuş olacaksınız.

Gümüşlük’e neden gitmeli?

Bodrum size yılın bu mevsiminde deniz garantisi veremez. Ancak bütün istediğiniz, MFÖ’nün meşhur şarkısındaki gibi biraz duygu, biraz uykuysa yarımadanın batısındaki Gümüşlük’e gidin. Bu minicik koyu görünce Halikarnas Balıkçısı’nın “Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin/Senden öncekiler de böyleydiler/ Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler…” dizelerini daha iyi anlayacaksınız. Gümüşlük yılın bu zamanı az insan, bol sükûnet isteyenler için birebir.

gümüşlük 8 - Bodrum’da Tatil Yapıp Ta Gümüşlük’e Gitmemek Olmaz!

Gümüşlük’te ne yapmalı?

Gümüşlük’ün resimsi sahili ve şirin sokaklarını, bırakın iki günü, yarım günde bile gezebilirsiniz. Ama emin olun, onların sizde uyandıracağı duyguyu ömür boyu yüreğinizde taşırsınız. Her nereden geliyorsanız oranın bütün yükünü omuzlarınızdan atmak için önce sahildeki köy kahvesinin denize nazır tahta masa ve sandalyesine kurulup kendinize bir bardak adaçayı söyleyin. Daha ilk yudumda hafi fl ediğinizi hissedeceksiniz. Malum, Gümüşlük, kısmen batık olan Myndos antik kenti üzerine kurulu. Myndos’un kurucusu Halikarnassos Kralı Mousolos’un Ege’nin eşsiz günbatımını seyretmek için yaptırdığı söylenen ve Tavşan Adası’nı ana karaya bağlayan antik yolun kalıntılarını rahatlıkla görebilirsiniz. Tavşan Adası’na yazın denizden yürüyerek rahatça gidebilirsiniz. Kışın ise şansınız yaver gider ve suların çekildiği bir güne denk gelirseniz sadece paçalarınızı sıvayarak adaya ulaşabilirsiniz.

Yakındaki Karakaya köyüne gidin. Bodrum’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan köyün daracık sokakları ile kimi de restore edilmiş taş evlerinde tarihin izlerini sürün. Bugün Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali kapsamındaki konserlere ev sahipliği yapan, Bizanslılardan kalma kilise Eklisia’ya göz atın.

Mandalina kokularının yükseldiği bahçelerin arasından geçerek yeniden sahile çıkın ve deniz kıyısındaki bir balık restoranına gidin. Güneş Kocadağ’ın arkasından batıp denizi gümüş rengine boyarken kadehinizi, arınıp dinlenmenizin şerefi ne kaldırın.

gümüşlük 6 - Bodrum’da Tatil Yapıp Ta Gümüşlük’e Gitmemek Olmaz!

Gümüşlük’te nerede kalmalı?

Club Gümüşlük (0252 394 34 01, 0555 572 85 65; www.clubgumusluk.com), bir klasik. 20 küsur yıl önce deniz kıyısındaki bir mandalina bahçesine kurulan otelin 20 odası ile dört süiti var. Yeşilliklerin arasına saklanmış odalarda şömine bulunuyor. Dekor ise çok sade. Huzurlu ve dostça ortamı, leziz yemekleri, hoş sohbet personeliyle koyun en iyi seçeneklerinden.

Geçen yıl Mandalinci Myndos Hotel’in yerine açılan Club Hotel Zemda (0252 394 31 51; www.clubhotelzemda.com) yedisi süit olmak üzere 31 odalı, deniz kıyısında konforlu bir otel. Sahile yürüme mesafesindeki Gönülçelen (0252 394 31 93, 0532 261 68 63; www.gonulcelenpansiyon.com), kendinizi evinizde gibi hissedebileceğiniz, dokuz odalı şirin bir pansiyon.

gümüşlük 4 - Bodrum’da Tatil Yapıp Ta Gümüşlük’e Gitmemek Olmaz!

Gümüşlük’te nerede yemeli, nerede içmeli?

Kış aylarında restoranların çoğu kapalı olsa da Gümüşlük sizi, eşsiz günbatımında deniz kıyısına kurulmuş mükellef bir sofrada rakı-balık keyfi yapmadan göndermez. Burada sükûnet kadar bol bir şey daha varsa o da balıktır. Sahildeki balık restoranlarından Aquarium’da (0252 394 31 69; www.aquariumgumusluk.com) mevsimine göre orfoz, lahos, trança, barbunya, levrek, karides, kalamar, ahtapot, ıstakozu layığıyla tadabilirsiniz. Tatlı olarak çikolatalı sufl eyi ya da Gaziantep’ten özel olarak getirilen İmam Çağdaş’ın bol fıstıklı ve kaymaklı büyük kare baklavasını deneyin. Yemeğin sonunda acıbadem, nane ya da sakız likörü ve Safranbolu’nun ünlü gül lokumuyla servis edilen Türk kahvesi ise müessesenin ikramı. Gümüşlük’ten otomobille yaklaşık 30 dakika uzaklıktaki Yalıkavak’ta bulunan Çimentepe Restaurant’ta (0252 385 42 37; www.cimenteperestaurant.com) mevsimine göre meze ve balığın yanı sıra yöreye özgü bir bakla olan gambilleden yapılan favayı ve tatlılardan fırında helvayı deneyin.

gümüşlük 5 - Bodrum’da Tatil Yapıp Ta Gümüşlük’e Gitmemek Olmaz!

Son dakikada

Gümüşlük pazarına gidin. Çarşamba günleri kurulan pazardan taze mandalina ve portakal alın.

Gümüşlük, Bodrum merkeze 26 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

gümüşlük 1 - Bodrum’da Tatil Yapıp Ta Gümüşlük’e Gitmemek Olmaz! gümüşlük 3 - Bodrum’da Tatil Yapıp Ta Gümüşlük’e Gitmemek Olmaz! gümüşlük 7 - Bodrum’da Tatil Yapıp Ta Gümüşlük’e Gitmemek Olmaz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın