Brüksel

0
58

Brüksel

Brüksel’in kuruluşu 6. yüzyıl başlarına kadar uzanmaktadır. Eşsiz güzellikte parklar ve gelişmiş bir kentçilik içinde olan Brüksel, adını bataklıklardan almış. BRUOCSELLA adı zamanla degişime uğrayarak bugünkü ismini almış.

Toplum yapısı olarak Belçika ve başkent Brüksel oldukça karmaşık ve bir o kadar da modern Batı Avrupa ülkesine ters düşecek biçimde problemli yapıya sahip diyebiliriz. 1971’deki anayasa değişikliğiyle ülke yönetim biçimi olarak üç ayrı bölgeye ayrılmıştır.

Brüksel
Brüksel

Flamanca konuşulan FLANDRE; Nüfusun %50 sini oluşturuyorlar. Ağırlıklı olarak kuzeyde yaşıyor ve Hollanda’nın biraz farklı versiyonu olan Flamanca’yı konuşuyorlar.

Fransızca konuşulan VALON Bölgesi; Nüfusun %47’sini oluşturuyorlar, ağırlıklı olarak güneyde yaşıyor ve ana dilleri olan Fransızca lisanını konuşuyorlar. Ve her iki dilin de konuşulduğu BRÜKSEL. Bun dışında nüfusun %1’i gibi çok küçük bir kesimini oluşturuyor ve ağırlıklı olarak batıda yaşıyan Almanlar’da mevcuttur.

Brüksel’de nüfusun %85’i Valon ve ağırlıklı olarak Fransızca konuşulmakta. Brüksel bunun yanında ülkede resmi dili iki tane olan (Fransızca ve Flamanca) tek bölge konumunda.

Eğer Fransızca ve İngilizce biliyorsanız Brüksel’i gezerken hiçbir zorluk çekmezsiniz. Brüksel diğer Avrupa kentlerinin aksine grevleri, karmaşası, çukurları ve trafiği ile tam bir cümbüş!

Brüksel
Brüksel

Şehir İçi Ulaşım

Brüksel’de son derece gelişmiş bir tramvay ağı var. Metro, İngiltere ve Paris’te olduğu kadar geniş değil. İki ana düzergah var. CLEMENCEAU ve SIMONIS. Yakın şehirlere ise tren ve otobüslerle gidilebilir… Tren fiyatları son derece makul. Ancak bazı hatlarda aktarma yapmanız gerek. Brüksel’de bulunan GARE CENTRAL’ den 20 dakikada bir tren seferleri yapılıyor…

Brüksel
Brüksel

Ne Yenir?

Güleryüzlü ve kibar olan Brüksel halkı’nın mutfak kültürü de Fransız mutfağıyla neredeyse aynı. Şarabın ve özellikle yemeklerden sonra yenen peynirin yemek kültüründe önemli bir yeri vardır. Bunun yanında sadece Brüksel şehrine özgü ve Fransa’da hatta Belçika’nın diğer şehirlerinde bile bilinmeyen yemekler ve içecekler mevcut.

Bu arada birbirinden lezzetli çikolataları ve Wafel’ı tatmayı unutmayın. Belçika özgü bir tad olan Wafel sıcak olarak servis yapılıyor. Üzerine de arzunuza göre çikolata, vanilya ya da karemel sosu dökülüyor.

brüksel - Brüksel

Belçika dünya bira üretiminde de önemli bir yere sahip. Ülkede toplam ve hepsi de birbirinden farklı türler olmak üzere yaklaşık 600 bira çeşidi bulunmakta. Öyleki Brüksel’de ziyaret edebileceginiz yerler arasında Bira Müzesi bile var.

Grand Place’de yer alan müze ünlü Belçika biralarının tarihine ışık tutuyor. 600 bira çeşidi bulunan müzede halk bu sayıyı üç grupta toplanmış:

Brüksel
Brüksel

FRUIT BEAR : (Grisk) Alkol oranı çok düşük meyva biraları.

NORMAL BEAR: Tipik Belçika biraları. En yaygını JUPILER.

STRONG BEAR: (DEVIL BEAR) Oldukça sert olan bira etkisini ikinci şişeden sonra gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın