Bursa Tarihi Yerler; Ulu Camii

0
27

Bursa Tarihi Yerler; Ulu Camii

Türkiye’nin en kalabalık dördüncü ili olan Bursa’nın nüfusu 2014 verileri itibariyle 2.787.539 kişidir. Marmara Bölgesinde yer alan Bursa önemli bir sanayi kenti olmakla beraber, doğal ve tarihi zenginlikleriyle ünlü bir şehirdir. Bu tarihi zenginliklerin Bursa’da fazlasıyla bulunma sebebi ise Bursa’nın Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti olmasıdır. Bursa’da tarihi yerler denilince akıllara gelen ilk yer Ulu Camii’dir.

bursa ulucami - Bursa Tarihi Yerler; Ulu Camii

Bursa Ulu Camii, I. Bayezıd tarafından Mimar Ali Neccar’a 1396 – 1400 yılları arasında zaviye olarak yaptırılmış, sonradan camii olarak kullanılmaya başlanmıştır. İçinde çok zengin hat sanatı eserleri bulunan Ulu Camii, dikdörtgen planda olup 5000 metrekare alan üzerine yaptırılmıştır. Camii’nin üstü ise 20 kubbe ile örtülmüştür. Evliya Çelebi notlarında Ulu Camiyi “Bursa’nın Ayasofyası” diye ifade etmiştir. Ulu Camii Türk tarihinin en büyük camisi olarak bilinmektedir. Bir rivayete göre camii içinde ki bir vav harfinin dünyada ki en güzel vav harfi olduğu söylenmektedir. Diğer bir rivayete göre camiinin inşası sırasında çevredeki tüm evler yıkılmış bir Yahudi kadın ise camii yapılacağı için evini vermemiş. Bunun üzerine camii mimarisi bu eve gelmeyecek şekilde değiştirilmiş ve kadının evinin olduğu yere şadırvan inşa edilmiştir. Bu da Osmanlı Devletinin halkına verdiği önemi göstermektedir. Ayrıca Hacivat ve Karagöz’ün de bu camii inşaatında çalıştıkları söylenmektedir. Her Pazar günü Ulu Cami’ye Bursa’nın çeşitli yerlerinden ve ilçelerinden hatta şehir dışında otobüslerle insanlar gelip sabah namazı bu tarihi camii de sabah namazı kılınmaktadır. Bu geleneğin sebebini kimse bilmese de yıllardır bu şekilde devam etmektedir.

Bursa’nın Osmangazi semtinde bulunan Ulu Cami’ye ulaşım dolmuş, otobüs ve Türkiye de başka illerde pek fazla bulunmayan dolmuş taksilerle sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın