Çantanızı Hazırlayın Seyahate Çıkıyoruz!

0
1
Seyahatler Daha Keyifli Hale Nasıl Getirilir?
Seyahatler Daha Keyifli Hale Nasıl Getirilir?

Çantanızı Hazırlayın Seyahate Çıkıyoruz!

Seyahat öncesi hazırlıklar nasıl olmalıdır ? Dünya keşfedilmeyi ister. Bunun için var. Peki insan ne için var? Doğar, büyür, düşünür ve ölür. Ortalama 60 senelik bir hayatta ne kadar az duygular tattığımızı,sadece doğru şeyleri yapmak adına nelerden vazgeçtiğimizi hiç düşündünüz mü? Hadi bu sıradanlığı kaldırıp kendimizi keşfedelim!

Pekâlâ, karar verdik ama nereden başlayacağız? En zor kısmı geçtik, merak etmeyin. O zaman birkaç maddeyle Türkiye’de seyahat etmek için genel anlamda neler yapacağımızı görelim.

Seyahat öncesi hazırlıklar nasıl olmalıdır
Seyahat öncesi hazırlıklar nasıl olmalıdır

Para!

Bu adım gözünüzü korkutmasın. Türkiye’de bir şehri gezmenin maliyeti 400₺ civarındadır(her şey dahil). Öğrenciyseniz günlük 50₺’den 8-9 gün çalışmanız sizin 3-4 gün toprağımıza doymanıza yetecektir bile. Eğer zaten bir işte çalışıyorsanız Cuma akşamı yolculuğa başlayıp Pazar gecesi dönebilirsiniz. Böylelikle hafta sonunuzu muazzam bir şekilde değerlendirmiş olursunuz.

Plan!

En önemli adım burası. Eğer doğru bir plan yapmadıysanız geziniz size zehirden başka bir şey olmayacaktır. Her hareketi düşünmemiz de doğru değil. Biraz akışına bırakmamız gerek. Konaklama yerini seçmeyi planlarımız arasına yazarken yiyeceğimiz yemeğin fiyatını yazmamak gibi..

Seyahatler Daha Keyifli Hale Nasıl Getirilir?
Seyahatler Daha Keyifli Hale Nasıl Getirilir?

Fiyat Takibi

Eğer aldığımız bilet sabit fiyat değilse(otobüs, uçak vs.) gezimizden daha önce almamız gerekiyor. Uçak için 2 ay, otobüs için 3-4 haftayı önerebilirim(değişebilir).

Gezi Gününün Evvelsi Günü

Heyecan dorukta. Biletler haftalar öncesinden alındı ve artık son virajdayız. Bugünün adı Çanta Günü. Evet, çünkü bir gezide olmazsa olmaz sırt çantasıdır. Boyutu, göğüs-bel desteği, hacmi vb. şeyler odaklanmamız gereken detaylarıdır. Bir gezginler çanta konusu açılınca hangi renk değil de kaç litre diye sorarız. J Marka olarak Decathlon kullanıyorum. 40 lt bence uygun. Peki içine ne koyacağız. Minimum kıyafet, minimum teknoloji. Telefonunuzu bırakıp gidin demiyorum fakat doğayı çıplak bir şekilde görmek varken ona küçük ekranlardan bakmamamız gerek. Kıyafet konusu mevsimden mevsime ve seyahat süresine göre değişir fakat ne kadar az alırsanız o kadar iyi diyebilirim.

Gezi Günü!

Ve her şey hazır. Siz de hazırsınız kendiniz olmaya, doğayı tanımaya ve onunla barışmaya. Her şeyi şöyle bir kez daha gözden geçirdikten sonra bırakın huzur etrafınızı kaplasın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın