Çeşme Turu: Neler Görmeli, Neler Yapmalı?

0
32

Çeşme Turu: Neler Görmeli, Neler Yapmalı?

Çeşme İzmir iline bağlı plajları, tarihi eserleri ile meşhur şirin bir ilçedir. Türkiyenin batısında bulunur. Doğusunda Urla, Batısında Ege denizi, kuzeyinde Karaburun ile komşudur. Yunan Adası ise hemen karşısındadır. Akdeniz İklimi yaşanır. Yazları çok sıcak kışları ise serin ve yağmurludur.

Arnavut kaldırımlı taş sokakları, taş evleri, renk renk mağazalarıyla masal gibi bir yerdir.  Termal kaynaklar açısından da oldukça zengindir. Cilt hastalıkları, kas ağrıları, kalp ile ilgili  rahatsızlıkları tedavi edici etkisi yüksektir. Çeşme üzümlerinden yapılan şarabı da oldukça meşhurdur. Çeşmenin güzelliklerini saymakla bitmez.

eşme 2 - Çeşme Turu: Neler Görmeli, Neler Yapmalı?

Görmeden Dönmemeniz Gereken Yerler

  1. Çeşme Kalesi
  2. Beyazıt tarafından dikdörtgen biçimde yapılan bi kaledir. Altı kulesi ve yanındaki hendeklerle harika bir görüntüsü vardır. İlk zamanlarda denize sıfır olarak yapılmıştır. Zamanla denizin doldurulmasıyla iç kısımda kalmıştır. Bu kalede her yıl belirli tarihlerde Çeşme Festivali düzenlenmektedir.
  3. Kervansaray

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1528 yılında yapılmıştır. Turzim amaçlı otel olarak hizmet vermektedir. Ayrca eğlence mekanları ve alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.

  1. Çeşme Müzesi

Çeşme müzesi 1965 yılında Topkapı Müzesi’nden getirilen silahlarla ziyarete açılmıştır. Ancak silahlar nemden oksitlenerek bozulduğundan, Ödemiş ve İzmir Arkeoloji müzesine gönderilmiş, tekrar düzenlenip antik şehrinde bulunan kazılardan elde edilen eserler sergilenmektedir.

cesme - Çeşme Turu: Neler Görmeli, Neler Yapmalı?

  1. Erythrai (Ildırı)

Erythrai kelimesi Yunancada “kırmızı” anlamına gelen Erythros’tan geldiği, kent toprağının kırmızı renginden dolayı ”kırmızı kent” anlamında kullanıldığı sanılırdı. Başka bür düşünce ise adını Giritli Rhadamanthes’in oğlu Erythros’tan alındığı bilinmekteydi. Sahilinde bir sürü balıkçı teknesi bulunmaktadır. Balıkçı Köyü olarakta bilinir ve manzarasıyla meşhur bi köydür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın