Plajlar Ve Adalar

0
118
Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Plajlar Ve Adalar: Dünyanın değişik yerlerindeki plajları ve adaları keşfetmek… Altın kumsalları, kirlenen dünyamızda doğal güzelliklerini hala korumayı başarmış yeryüzü cennetleri… Hırvatistan’daki Zlatni Rat, Bequia’daki Kraliçe Margaret, Batı Samoa’daki Savai’i, Southampton’daki Coopers, Kauai’deki Poipu, Kenya’daki Kipungani, Sri Lanka’daki Benaulin, Sicilya’daki Monte Monaco, Avustralya’daki Cable ve Danimarka’daki Grenen plajlarını ile okyanus ötesi adalar. Büyük okyanus’un incisi olan Polinezya, Tayland, Karayip adaları, Hawaii, Bali, Maldiv adaları, Fiji, Cook adaları…

Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Kipungani Plajı, Lamu, Kenya

Hint Okyanusu’nda bir Swahili yerleşimi olan bu ada, Ekvatorun 2 derece güneyinde ve güneybatı ucunda da bu plaj bulunuyor. Eskiden hippilerin en çok rağbet ettiği plajlardan biri olan Kipungani, Mick Jagger gibi yıldızları sık sık ağırlıyor. Balıkçılık burada çok gelişmiş. Plaj, 14 km’lik bir çöl adasının ucunda ve yunuslar plajın doğal görüntüsünü oluşturuyor.

Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Zlatni Rat Plajı, Hırvatistan

Brac adasındaki Bol kasabasının birkaç kilometre dışında bulunuyor. Su sporları yönünden de çok zengin bir plaj Zlatni Rat’ın ortasından gölgesinde serinleyebileceğiniz büyük bir çam ormanı geçiyor. Küçük beyaz taşların denize uzandığı plaj, V harfi biçiminde, ancak rüzgar ve hava koşullarına göre farklı biçimler de alabiliyor.

Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Benaulin Plajı, Sri Lanka

Sri Lanka’nın güneybatı sahilinde, Hindistan’ın hemen yakınıda bulunuyor. Palmiyelerle dolu beyaz bir kum üzerinde bütün dünyadan soyutlanabilir keyfinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Kraliçe Margaret Plajı, Bequia

Karibya adalarından güneyindeki bu ada, Mustique kanalının tam karşısında. Küçük bir balıkçı teknesiyle bütün adayı gezebilir ve tanıyabilirsiniz. Şnorkelle dalmak ve gökkuşağı renklerindeki balıkları görmek için ideal bir plaj.

Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Savai’i Adası, Batı Samoa

Güney Pasifik adalarından biri olan Savai’i, Fiji’nin 800 mil kuzeyinde, Hawai ve Avustralya’nın tam ortasında bulunuyor. Yerliler burada hala kanolarla palmiyeler arasında geziniyor.

Beyaz kumlu plajın Samoa Adaları arkasında 10 bin yıllık mercan kayalıklar, müthiş bir şelale ve lavlardan meydana gelen mağaralar var. Turizmin henüz bu adayı kirletmemesi çok büyük bir avantaj.

Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Coopers Plajı, Southampton

Plaj, Long Island, New York eyaletinde bulunuyor. Calvin Klein ve Steven Spielberg gibi ünlüleri görme şansınızda var. Tamamen kumdan oluşan çok geniş bir sahili var.

Yakınındaki East Hampton, National Geographic Dergisi tarafından Amerika’nın en güzel kasabası seçildi.

Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Poipu Plaj Parkı, Kauai

En eski Hawai adalarından biri olan Kauai’nin güney sahilinde, müzikal Güney Pasifik’in çekildiği yerde bulunuyor. Açık mercan renginde bir kum, göz alıcı mavilikte bir deniz ve çok iyi şnorkelle dalma imkanları var. Dümdüz denizi, bir çok su sporunu rahatlıkla yapabilmenizi sağlıyor.

Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Monte Monaco, Sicilya

Sicilya’nın kuzeybatı sahilinde, San Vito yakınlarındaki Zingaro Doğa Merkezi’nde bulunuyor. Burası Sicilya’nın son dokunulmamış ve sakin plajlarından biri. Şahinler ve kartallar bu uzun beyaz plaj üzerinde sürekli daireler çiziyorlar.

Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Cable Plajı, Broome, Avustralya

Avustralya’da bir zamanların en popüler dalış merkezlerinden biri olan Roebuck Koyu yakınlarında. Lotus yiyenlere katılmak ve sakin bir tatil yapmak için ideal bir plaj. 24 km’lik fildişi kumlarla kaplı mistik bir plaj.

Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Grenen Plajı, Danimarka

Danimarka’nın en kuzeyinde, İsveç’in Gothenburg şehrinin karşısında bulunuyor. Bir çok ünlü empresyonistin de tercihi olan bu İskandinav plajını görmelisiniz. Kattegat ve Skagerak denizlerinin tam ortasındaki bu plajda serinletici büyük dalgalarla karşılaşabilirsiniz.

Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Bora-Bora

Mercan kayalıkları ile çevrili olan Bora-Bora, Büyük Okyanus’ta yer alan adaları en büyüleyicisi olandır. Tahiti’nin 264 kilometre kuzey batısında yer alıyor. Bembeyaz kumsalları ve mercan gölleriyle gerçekten etkileyici bir ada. Temmuzdan Ağustos ayına kadar süren meşhur Heiva Festivali ise ada yaşamına renk katıyor. Dünyanın en güzel lagününe ve yatçıların gözdesi bir limana sahip olan Bora Bora Fransız Polinezyası’nın en dikkat çeken adasıdır. En yeşil volkanik tepeleri, kocaman lagun ve sahillerini kanatlandıran beyaz kumsal zincir…

Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Hawaii

Birbirinden güzel ve ‘sıcak’ sekiz adadan oluşan Hawaii’de çölden yağmur ormanlarına, turkuaz rengi denizden engebeli dağlara doğanın tüm güzellikleri birarada. Ruh hali değişken bir yer burası. Hawaii’de kumsalın rengi bile her saat değişiyor. Bazen şeker beyazı, bazen kırmızı bazen yeşil, hatta bazen siyah.. Oahu ve Maui adaları Hawaii’yi yaşamak için ideal. Lauai ise gökkuşağı adası olarak tanınıyor. Kendine has bir iklimi var. Laui, Hawaii’deki en yağmurlu ada. Kısa ama yoğun yağmur sonrası yeşilliklerin arasından fışkıran suların yarattığı şelaleleri ve onlarca gökkuşağını görmek için tropik adanın üzerinde en az yarım saatlik bir helikopter gezisi yapmak gerekiyor. Volkanik Hawaii Adası ise, yeryüzündeki 21 iklimin üstüne kendinden 5 tane daha ekleyen bir doğa harikası. Adadaki volkanlardan birinde kışın kayak yapmak bile mümkün. Lavdan oluşan siyah ince kumlu deniz, suların mavisine gölgesi düşen palmiye ve hindistancevizi ağaçları, golf sahaları ve birbirinden güzel otelleri ile Hawaii gerçekten yeryüzündeki cennet.

Plajlar Ve Adalar
Plajlar Ve Adalar

Karayip Adaları

Karayip Denizin’in doğudaki Atlas Okyanusu’ndan ayıran ada zinciri Karayipler, adını Yakın Güney Amerika kıyıların bir bölümünde yaşayan Kariplerden alıyor. En ünlü adaları Tobago, Martinik, Venezuela, Virjin adaları…Eskiden sömürge olan bu adalar, bugün birçoğu bağımsızlığını kazanmış durumda.

Uçsuz bucaksız kumsallarda yürüyüşe çıkmak, gün batımını izlerken okyanusu dinlemek, yatla bir adadan diğerine yolculuk etmek ve geceleri kumsal barbekülerinde eğlenceli dakikalar geçirmek….

Adaların doğal güzellikleri bir yana, baharatlı enfes yemekleri, sizi 24 saat dansa davet eden reggae müziği ve dünyanın hiçbir yerinde tadamayacağınız romlu kokteylleri burayı diğer adalardan ayıran özellikler.. Ancak gideceğiniz mevsimi iyi ayarlamanız gerekiyor. Yüksek sezon aralık-nisan arasında. Temmuz ortasına kadar havalar iyi. Ağustos ve eylülde Karayipler fikrinden vazgeçin. Çünkü sizi fırtına ve yağmur karşılayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın