Fethiye Müzesi

0
11

Fethiye Müzesi

İstanbul müzelerinden birisi de Fethiye Müzesidir.  İstanbul‘un Fatih ilçesinin Çarşamba semtinde  Ayasofya Müzesi‘nin bir birimidir.Doğu Roma döneminde yapıldığı bilinmektedir.Kariye müzesine çok yakın olduğu halde onun kadar ilgi görmemektedir. Oysa buda  değerli bir yapıttır.Fethiye müzesine ulaşım nasıl sağlanır ?  Eminönü bölgesinden otobüslerle gidilebilmektedir. Buradan tramvayla da ulaşım sağlanabilir. 09.00 ve 16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Çarşamba günleri hizmet vermemektedir. Ziyaret sayısı az olduğu için bakımı pek yapılmamaktadır. Diğer müzelere olduğu gibi buraya da müze kart sayesinde ücretsiz giriş sağlanabilir. kilise, cami gibi çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Sultan III.Murat döneminde Azerbaycan ve Gürcistan seferleri düzenlenmiş, bu seferlerin anısına buraya Fethiye adı verilmiştir.

Fethiye müzesinin içinde neler mevcuttur ? Bir bölümü yeniden cami olarak ibadete açılmıştır. Tek girişle müze ve camiye girilebilmekte, tahta bölmenin bir yanında namaz kılınabilmektedir. Bizans mimarisidir. O dönemin özelliklerini fazlasıyla gösterir. Fazla ziyaretçi toplamasa da kesinlikle burası tarih cennetidir.En son 2006 yılında tadilat geçirmiştir.Yapısında ki mozaikler oldukça ilgi görmektedir.Ve sergilenmektedir. Minare de namaz vakitlerinden önce ziyarete açılmaktadır.Bunca zamana rağmen mihrap ve minare hiç değişmemiş hala eskisi gibi güzelliğini korumaktadır. İkinci inşa döneminin 1292 yılında olduğu ifade edilmektedir.  Yaklaşık 23 yıl sonra da yanındaki ek bina inşaatı tamamlanmış, burası da bir manastır olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Böyle tarihi yaşatan Fethiye müzesi gibi bir çok müzemizi dışlamamalıyız.Hepsini teker teker gezip bilgi toplamalıyız.Hepsinin güzelliklerini gözlerimizle görüp ,tarihlerini öğrenmeliyiz. Fethiye müzesi gerçekten tarih kokan , onu hala yaşatmaya çalışan bir müzedir. Zamanla yok olmaması için bizlere görevler düşüyor.Böyle tarih bakımından  zengin müzelerimize sahip çıkalım , onların değerlerine değer katıp bilgilenmemizi sağlayabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın