Galata Kulesi İstanbul

0
33
Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata Kulesi İstanbul

Galata Kulesi 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius bir diğer görüşe göre de İmparator Iustinianos tarafından Fener Kulesi olarak inşa edildiği rivayet edilmektedir. Galata Kulesi İstanbul’un en önemli sembollerinden biridir. Kule’den İstanbul Boğazı ve Haliç panoramik olarak izlenebilmektedir. Galata Kulesi 2103 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesine alınmıştır.

Galata Kulesi
Galata Kulesi
Galata Kulesi - İstanbul
Galata Kulesi – İstanbul

Galata Kulesi’nin Tarihçesi

Galata Kulesi 1204 yılında IV. Haçlı Seferinde tahrip edildikten sonra 1348 yılında Cenevizliler tarafından “İsa Kulesi” adıyla yığma taşlar kullanılarak Galata Surlarına ek olarak yeniden inşa edilmiştir. O dönem kentin en büyük yapısı konumuna gelmiştir. 1445-1446 yıllarında yükseltilmiştir.

Kule Türklerin hâkimiyetine geçtikten sonra hemen hemen her yüzyılda onarılmış ve yenilenmiştir. XVI. yy. da Kasımpaşa tersanelerinde çalıştırılan Hristiyan savaş esirlerinin konaklama yeri olmuştur. III. Murat döneminde müneccim Takiyüddin tarafından Galata Kulesi’nde rasathane açılmış fakat 1579 yılında kapatılmıştır. IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını sırtına takarak 1638 yılında Galata Kulesi’nden Üsküdar Doğancılar’a uçmuştur. Bu uçuş Avrupa’da oldukça ilgi görmüş, İngiltere’de bu uçuşu simgeleyen gravürler yapılmıştır.

Galata Kulesi - İstanbul
Galata Kulesi – İstanbul

Galata Kulesi 1717 tarihinden sonra yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çıkan bir yangın halk tarafından rahatça duyulması için büyük bir davul çalınarak haber edilirdi. III. Selim döneminde çıkan yangında Kule yanmıştır. 1831 yılında yine bir yangında büyük oranda hasar görmüş ve her hasar sonrası onarılmıştır. 1875 yılında fırtınada külahı devrilmiştir. 1965 yılında başlanan ve iki yıl süren kapsamlı bir onarımla da bugünkü görünümünü almıştır.

Galata Kulesi - İstanbul
Galata Kulesi – İstanbul

Galata Kulesi’nin Mimari Özellikleri

Galata Kulesinin kalın gövdesi işlenmemiş moloz taşından yapılmıştır. Duvar kalınlığı 3 m. 75 cm., iç çapı 8 m. 95 cm., dış çapı da 16 m. 45 cm. dir. Zeminden çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 69 m. 90 cm. ve deniz seviyesinden yüksekliği ise 140 m. dir. Kulenin toplam ağırlığı yapılan statik hesaplara göre yaklaşık 10 bin ton olarak tahmin edilmektedir.

Kulenin orta boşluğunun bodrumu önceki dönemlerde zindan olarak kullanılmış, derinliğinde bulunan çukurların alt kısmındaki kanalda birçok kemik ve kafatası bulunmuştur. Kulenin tarihinde önemli intihar olayları kayıtlara geçmiştir. Örneğin 1876 yılında bir Avusturyalı, nöbetçilerin bir anlık zaafından faydalanıp kendini kuleden aşağı bırakmıştır. 1973 yılının Haziran ayında da şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın Vedat isimli 15 yaşındaki oğlu Galata Kulesi’nden atlayarak canına kıymıştır. Ümit Yaşar Oğuzcan’ın “Galata Kulesi” adlı şiirine bu olay esin kaynağı olmuştur. Galata Kulesi’ni konu alan en uzun şiir ise 2009 yılında Aydın Meriç tarafından yazılmıştır.

Galata Kulesi - İstanbul
Galata Kulesi – İstanbul

Galata Kulesi Turizmi ve Galata Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Galata Kulesine içerden bilet alındıktan sonra asansörle çıkılmaktadır. Kuleyi gezmek isteyenler ya da önünden geçenler çoğu zaman bir kuyruk görürler, bu kuyruğun nedeni içerdeki asansör sırasıdır. Yaklaşık 15-25 dk. lık bir bekleyişten sonra asansör sırası gelmektedir. İlk 7 kat asansörle çıkıldıktan sonra son 2 kat merdivenle çıkılarak devam ediyor, ancak inişte asansör değil sadece merdivenler kullanılmaktadır.

Galata Kulesi’ne yaya olarak gelenler için en kolay ulaşım Yenikapı-Hacıosmanmetrosu ile Şişhane durağına gelmek ve metrodan sonra Şişhane çıkışından Refik Saydam Caddesi üzerindeki İstanbul Kültür Sanat Vakfı binası yan aralığından yaklaşık 400 m. yürümektir.

Galata Kulesi - İstanbul
Galata Kulesi – İstanbul

Galata Kulesi’ne araba ile gelenler ise Tarlabaşı Taksim yolundan gelirken Galata Kulesi tabelasını gördüklerinde sağa girip arabalarını bir otoparka bırakarak Galata Kulesi gezisini başlatabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın