İstanbul Dolmabahçe Sarayı

0
15

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul un gezilecek yerlerinden biri olan ve ünlü mimarisi ile bilinen , tarih kokan Dolmabahçe Sarayı İstanbul için büyük önem taşımaktadır.Eşsiz mimarisi ve manzarası ile turizm açısından ilgi görmekte ve gezenleri etkilemektedir.Peki bu mimari yi nasıl ulaşım sağlanmaktadır ? Beşiktaş içerisindeki bu bölgeye Taksim’den de yürüyerek yaklaşık on beş dakikada ulaşmak mümkündür. İnönü Stadyumu yakınındadır.  Toplu ulaşım için de Beşiktaş yönüne giden vapur, tramvay veya otobüs kullanılabilmektedir.Milli saraylardan biri olan Dolmabahçe sarayını pazartesi ve Perşembe günleri ziyarete kapalıdır. Sabah 08.30’da açılan saray akşam 16.30’da kapanmaktadır.  Selamlık Bölümü girişi 15 TL iken Harem Bölümü 10 TL’den biletli ziyarete açıktır. Öğrencilere 5 TL dır.

dolmabahçe sarayı 4 - İstanbul Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayının tarihi nedir ?  Sultan I. Abdülmecit tarafından yaptırılan saray Cumhuriyet döneminde, Atatürk’ün İstanbul ziyaretlerinde ikametgâh olarak kullandığı saray konumundadır. yaşanan en önemli olay, 10 Kasım 1938’de Atatürk’ün ölümüdür. Atatürk, sarayın 71 numaralı odasında vefat etmiştir. Saray 1984 yılından beri müze olarak hizmet vermektedir  akşam saatlerinde Boğaz’dan tüm haşmetiyle ve ışıklarıyla Dolmabahçe Sarayı’nı izlemek mümkündür. Dolmabahçe sarayında bulunanlar nelerdir ? Harem Bölümü padişah ailesine ait bölümdür. Selamlık ise padişah ve devlet büyüklerinin kullandığı alandır. Tören Salonu da protokol  alanı olarak hizmet vermiştir. Günümüzde bu bölümlerin çoğu kısmı gezilmeye görülmeye açıktır. iç ve dış süslemeleri Batı’nın çeşitli sanat dönemlerinden alınan motiflerin bir arada kullanılmasıyla gerçekleştirilmiştir.

dolmabahçe sarayı 5 - İstanbul Dolmabahçe Sarayı

İstanbul un gezilecek birçok yerinin ilk sıralarında olan Dolmabahçe Sarayı hem tarihimiz bakımından önemli hem de eşsiz mimarisi , göz alıcı  manzarası ile büyük ilgi görmektedir.Başka yerlerden çok turist çekmiş ,beğeni toplamıştır. Saray içinde  fotoğraf çekmeye izin verilmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın