İstanbul’da Müzeler: Dolmabahçe Sarayı Müzesi

0
15

İstanbul’da Müzeler: Dolmabahçe Sarayı Müzesi

İstanbul her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret akınına uğrayan önemli turistik bölgelerimizden biridir. Birçok gezilecek ve görülecek yere sahip olan; tarihi ve kültürel açıdan önemli iller arasında yer alan ve bunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de göz kamaştıran il İstanbul, müzeleri ile dikkat çekmektedir. Öte yandan İstanbul’da milli saraylarımız arasında yer alan Dolmabahçe Sarayı Müzesi de bu müzelerin başında gelmektedir.

dolmabahçe sarayı 4 - İstanbul’da Müzeler: Dolmabahçe Sarayı Müzesi

Nasıl gidilir? Dolmabahçe Sarayı, İstanbul müzeleri arasında önemli bir yere sahip olmakla birlikte günümüzde müzeye çevrilerek Dolmabahçe Sarayı Müzesi olarak hizmet vermekte ve turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Beşiktaş ilçesinde yer alan müze sahile oldukça yakındır. Özel aracınızla gitmeyi tercih ederseniz Sirkeci yönünden Sarıyer’e doğru giderken sahil kısmında kalan müze, Kabataş Sahili’nin hemen yanında yer almaktadır. Öte yandan toplu taşıma araçlarını tercih etmeniz halinde Bağcılar – Zeytinburnu – Kabataş hattı üzerinden son durakta inerek müzeye ulaşabilirsiniz. Tarihi: Saray, otuz birinci Osmanlı hükümdarı olan Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmış olmakla birlikte yaklaşık on iki yılda tamamlanmıştır. Devletin idari işlerinin yanı sıra padişahın ve ailesinin özel yaşamının da bu sarayda geçtiği bilinmektedir. Süslemelerinde özellikle de Batı’nın etkisinin görüldüğü sarayda 285 adet oda, 44 adet salon ve 6 adet hamam bulunmaktadır. Osmanlı’nın yıkılması ve Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte, Mustafa Kemal Atatürk için Cumhurbaşkanlığı Makamı olarak kullanılan saray, Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’e ev sahipliği yapmıştır. Atatürk burada vefat etmiştir. Protokol ve ziyarete 1927 ile 1938 yılları arasında kısmen açık olan saray, 1984 yılından sonra müze-saray olarak ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

dolmabahçe sarayı 3 - İstanbul’da Müzeler: Dolmabahçe Sarayı Müzesi

İstanbul müzeleri arasında bütün ihtişamıyla hâlâ hizmet veren Dolmabahçe Sarayı Müzesi, günümüzde pazartesi ve perşembe günleri hariç kapılarını açık tutmaya devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın