İzmir Gezilecek Yerler; Tarihi Asansör

0
12

İzmir Gezilecek Yerler; Tarihi Asansör

İzmir gezilecek yerler açısından hayli zengin olan bir kenttir. Bunun sebebi kentin köklü bir tarihe sahip olması ile coğrafi yapısının buna müsait olmasıdır. Geçmişten günümüze çok sayıda farklı milletten ve dini inançtan insanın bir arada yaşaması da bu kentin gezilecek çok yerinin olmasının sebeplerinden birisidir. Her bir farklı kültür kendisini yansıtacak bir yapıya imza attığı için günümüzde bu yapıların tamamı gezilecek yer statüsü kazanmıştır.

izmir Tarihi Asansor 03 - İzmir Gezilecek Yerler; Tarihi Asansör

Merdiven her sokakta var; Asansör sadece bu sokakta!

İzmir coğrafi yapı olarak oldukça engebelidir; çok sayıda tepe üstüne kurulmuştur ve dolayısıyla çok sayıda kot farkına sahiptir. Tarihi Asansör adından da anlaşıldığı üzere tarihi bir yapıdır ve 1907 yılında İzmirli Musevi bir iş adamı tarafından yapılmıştır. Günümüzde de hayli işlek caddeler olan Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa Caddesi arasında 60 metrelik bir yükseklik farkı bulunmaktadır ve bu iki semt arasında 155 basamaklık bir merdiven bulunmaktadır. Dönemin ünlü Musevi ailelerinden birisinin bu merdivenlerde sakatlanması üzerine bir başka Musevi iş adamı bu iki semt arasına bir asansör yaptırmıştır. Marsilya’dan getirilen tuğlalarla yapılan biri iniş biri çıkış yönünde iki adet asansör sayesinde iki semt arasındaki ulaşım oldukça kolaylaşmıştır.

izmir Tarihi Asansor 07 - İzmir Gezilecek Yerler; Tarihi Asansör

Deniz seviyesinden oldukça yüksekte bulunan bu asansör sayesinde İzmir’e kuşbakışı bakmak mümkündür. Günümüzde birkaç mekânın da bulunduğu bu yapıda İzmir manzarasını izlerken çay veya kahve içmek mümkün hale gelmiştir. Yapının bulunduğu sokak bir dönemin ünlü isimlerinden olan Dario Moreno’nun evine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle bu tarihi yapıyı ziyarete gidildiğinde bir dönemin ünlü ismi de ziyaret edilebilmektedir. Hatta asansörle yukarı çıkılırken bu ismin müzikleriyle çıkılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın