İzmirin Tarihi Dokusu Konak Pier

0
17

İzmirin Tarihi Dokusu Konak Pier

     İzmir tarihi yerler inden olan Konak Pier; diğer bir adı ile eski gümrük binası, 19.Yüzyıl da Fransızlar tarafından, sahil şeridinin dar oluşu ve gemilerin kıyıya yanaşamadığını öne sürüp, Sadrazamdan dolgu için izin alırlar. Basmane Tren Garı’nın denize bağlandığı noktayı gümrüklü malları depolama alanı olarak kullanmak üzere doldurlar. Taş söveleri, bina aksındaki süslemeleri, dairesel şekilde yontulmuş köşe taşlarıyla, özenli ve düzgün bir cephesi bulunan, katlı gümrük binası 1854 yılında tamamlanıp hizmete başlamıştır. 1905-1913 tarihleri arasında deniz bir kez daha doldurulur ve Belçika’da üretilerek gemilerle İzmir’e getirilen Fort döküm dairesel kolonları, profil kolonlar ve çelik profil çatı makaslarının kullanıldığı büyük hol eklenmiş ve yapı bugünkü halini almıştır. Mimarı “Gustave Eiffel” olan çelik konstrüksiyondan üretilmiş tarihi bir yapıdır.

konak pier mendirek - İzmirin Tarihi Dokusu Konak Pier

Yapı Günümüzde alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır. İçerisin de sinema, takı ve mücevheratı, lokanta ve restoranlar bulunmaktadır. İzmir tarihi yerler inden olan Konak Pier e ulaşım oldukça kolaydır.
Ulaşımı; İzmir’in Konak ilçesinde bulunan tarihi saat kulesi arkasında bulunur, ister vapur, isterseniz metro veya otobüslerle çok yakınında inebilirsiniz. Vapur ulaşımında Karşıyaka – Göztepe – İnciraltı – Bostanlı ve Pasaport iskelelerinden konak vapur iskelesine ulaşılır 5 dakikalık yürüme mesafesinden sonra Konak Pier e ulaşmış olursunuz.
Konum olarak Konak Pier; İzmir’in kıyı yakasında Konak ilçe sınırları içinde bulunur. Konak ve saat kulesi meydanının arkasında, Konak vapur iskelesine 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

konak pier2 - İzmirin Tarihi Dokusu Konak Pier

İzmir tarihi yerler inden olan Konak Pier’ de Kesinlikle içine girdiğinizde öncelikle derin tarih kokan yapının kokusunu içine çekmelisiniz, daha sonra alışveriş yapabilir, sevdikleriniz için hediyelik eşya bakabilir, günün yorgunluğunu Ege Denizine karşı çay ve ya bir Türk kahvesi içerek atabilirsiniz. İçerisinde bulunan sinema salonun da vizyona yeni giren filmleri izlemeden ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın