İzmirin Tarihi Mekanı Meryem Ana

0
26

 İzmirin Tarihi Mekanı Meryem Ana

Doğu Hıristiyan dinsel geleneği uyarınca Meryem Ana’nın 63 yaşında Kudüs’te öldüğü ve Gethsemani’de gömüldüğü kabul edilmektedir. Ancak bu geleneğin dayanağının ne kadar sağlam olduğu tartışılmaktadır ve 5. yüzyıldan eskiye gitmektedir. Ayrıca havarilerin üç gün sonra mezarın boş olduğunu gördükleri de bildirilmektedir. Kutsal kitap incil Meryem’in son yılları konusunda hiçbir şey yazmaz. Geçmişi en azından 431 yılındaki Efes Konsili’ne kadar uzanan karşıt görüş Genel Konsil sonrasında İstanbul’a yazılan mektuptaki bir cümleye dayanır. Bu cümlede Meryem Ana’nın Efes’te St. Jean’la birlikte olduğu yazılıdır. Böylece 37-48 yıllarında Efes’te olduğuna inanılan St. Jean’ın Meryem’le birlikte buraya geldiği ve İzmir’in tarihi yerlerinden biri olarak görülen ve adını alan Meryem Ana’nın burada yaşayıp 44 yılında öldüğü kabul edilir.

meryem ana - İzmirin Tarihi Mekanı Meryem Ana

Evin ve bölgenin kutsallığı 1892 yılından sonra hakkında yazılan eserler sayesinde Hıristiyan dünyasına tanıtılmıştır. 1896 yılından itibaren İzmir Katolik Kilisesi’nin izniyle her yıl Katolikler tarafından ziyaret edilmeye başlanmıştır. 1950 yılına kadar unutulmuş gibi görünse de Meryem Ana Evi daha sonra tekrar gündeme gelmiştir. Bu dönemde evin restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılarak 1967 yılında Papa VI. Paul ve 1979 yılında Papa II. Jean Paul tarafından ziyaret edilip haç yeri olarak tescil edilmiştir.
Meryem Ana konumu ve ulaşımı: Konum itibariyle Meryem Ana İzmir ili içerisinde, Selçuk ilçesine yakın bir konumda bulunmaktadır. Çok yakınında Kolofon limanı bulunmakta, 9,5 kilometre uzağındadır. Ulaşım biraz uğraşlı olabilir ancak buna kesinlikle değer, Meryem Ana kilisesi Bülbül Dağı üzerine kurulmuştur. Efes Antik Kentinden çıktıktan sonra YediUyuyanlar yönüne dönüyorsunuz. Oradan bir hayli viraj geçtikten sonra ise dağın tepesine doğru ilerleyip, yol üzerinde Efes Antik Kent manzarasını tepeden görebileceğiniz bir noktada “Meryem Ana Evi 6 kilometre” isimli bir yol tabelasının hemen yanında bir Meryem Ana heykeli yer almaktadır. Zaten hemen Meryem Ana manastırının girişinde yerli ve yabancı tur otobüslerine rastlarsınız. Yılın her ayı yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanıdır İzmir tarihi Yerlerinden Meryem Ana Manastırı.

Efes Meryem ana evi - İzmirin Tarihi Mekanı Meryem Ana

Özellikle her yıl yapılan 15 Ağustos ayinlerine Vatikan temsilcileri de katılmaktadır. Ayrıca 1985 yılından bu yana Efes Meryem Ana Kilisesi’nde, Konsil toplantısının yıldönümü olan Ekim ayının ilk Pazar günü dinî ayın yapılmaktadır. Bu dönemlerde İzmir Tarihi Yerlerinden olan Meryem Ana’ya uğrarsanız bu ayini canlı olarak izleme imkanı bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın