Karadeniz’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

0
38
Karadeniz'de Gezilecek Yerler Nerelerdir?
Karadeniz'de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Karadeniz’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Karadeniz’de Gezilecek Yerler Nerelerdir? Yaşadığımız ülkenin her yeri ayrı bir cennet. Doğusu batısı, kuzeyi güneyi öyle etkileyici güzelliklere sahip ki, keşfetmek için yaşlanmayı beklememek gerekiyor. İşte bu güzelliklerin belki de en başında gelenlerden birisi de Karadeniz. Doğusundan batısına Türkiye’nin en yeşil, en bakir doğasına sahip bir bölgemiz Karadeniz.

Batıdan Düzce ve Zonguldak ile başlayıp, doğuda Artvin’e kadar uzanan bölgede yolculuğa başlandığında sizi mavi-yeşil bir güzellik eşlik ediyor. Dağların, ağaçların, ormanların yanında, hırçın, deli bir deniz…  Yeşilin en açığından, en koyusuna karşılaşabileceğiniz bir bitki örtüsü…

Özellikle Doğu Karadeniz yaylaları hem şifa veren hem de görsel ziyafet sunan doğal ortamlar. El değmemiş ve koruma altına alınmış bir çok yayla ve doğal ortam sadeliğini ve kirlenmemişliğini korumaya çalışıyor.

Yaylalar, köprüler, ormanlar, bitki örtüsü, şelaleler, dereler.. Turizm açısından bakirliğini koruyarak sunulan olanaklar da mevcut. Karadeniz’e düzenlenen  turlar ya da kendi başınıza yapacağınız yol planı ile  batıdan doğuya tüm güzellikleri görebilirsiniz. Konaklama konusunda da karşınıza hem otantik, hem temiz hem de doğal güzellikleri tüm gün izleyebileceğiniz yerler bulmanız mümkün.

Karadenizde Gezilecek Yerler Nerelerdir 1 - Karadeniz'de Gezilecek Yerler Nerelerdir?
Karadeniz’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Karadeniz’in kendine özgü damak lezzetleri de sizi cezbedecektir. Doğal olarak yetiştirilen ürünlerle, yaylada otlayan hayvanlardan elde edilen et, süt ürünleri birleşince ortaya çıkan muhteşem lezzetler de kilo artışına sebep olabilir.

Karadeniz insanı da, aynı doğası gibi; hırçın, sert görünümlü olsa da, herhangi bir evin kapısını çaldığınızda sizi kendi akrabası, kendi insanı gibi gören insanlar. Hangi ev olursa olsun, gittiğiniz anda önünüze mutlaka bir bardak sıcak çayın konacağı sıcaklıkta evler bunlar. Daha siz soluklanırken, önünüze fırından çıkmış sıcacık köy ekmeği ile bir çay mutlaka gelecektir.

Karadenizde Gezilecek Yerler Nerelerdir 2 - Karadeniz'de Gezilecek Yerler Nerelerdir?
Karadeniz’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Bolu’da Abant Gölü, Sinop’da Sinop Kalesi, Fatih Sultan Mehmet’in “Dünya’nın Gözü” olarak tabir ettiği Amasra, Ordu’da Boztepe, Trabzon’da Sümela Manastırı, Uzungöl, Atatürk Köşkü, Giresun’da Giresun Kalesi, Samsun’da Bandırma Vapuru Müzesi, Rize’de Ayder Yaylası ve Fırtına Vadisi, Artvin’de Karagöl, Mençune Şelalesi ve Atatepe…

Gezilecek, görülecek ve güzellikleri ile de etkileyecek bir bölge.. Karadeniz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın