Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Görebileceğiniz 10 Yer!

0
263

Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Görebileceğiniz 10 Yer!

Şanlıurfa’nın insana huzur veren manevi atmosferi altında gezip görebileceğiniz 10 yer:

BALIKLI GÖL - Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Görebileceğiniz 10 Yer!

BALIKLI GÖL: Şanlıurfa’nın güneybatısında bulunan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak kabul gören göl kutsal balıkları ile ünlüdür. Yaygın inanışa göre; sudaki tüm balıklar siyahtır fakat içlerinde bir tane beyaz balık vardır. Bu balığı görüp dilek tutanın dileği kabul olur. Balıklı göl efsanesini yerinde öğrenip hissetmek için buraya mutlaka uğramalısınız. Ayrıca Balıklı Göl’de yapılan sıra gecelerinden birine de katılırsanız vaktiniz daha eğlenceli ve anlamlı geçecektir.

HALFETİ ANTİK KENTİ - Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Görebileceğiniz 10 Yer!

HALFETİ ANTİK KENTİ: Asur kralı 3.Salmanassar tarafından MÖ. 855 yılında yaptırılmıştır. Şehir, tarihi dönemlerde çok defa çeşitli uygarlıklar tarafından ele geçirilmiş ismi değiştirilmiş ve günümüze kadar bu uygarlıkların tüm renklerini üzerinde taşımayı sürdürmüştür. Kentin bir kısmı günümüzde Birecik Barajının suları altında kaldığından kent, 15 km. sonrasında bulunan yeni yerleşim yerine taşınmıştır. Türkiye’de siyah gülün yetiştiği tek yer burasıdır ve bu özelliğiyle yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Kentte bulunan Rum Kale, Kantarma Mezrası, Aziz Nerses Kilisesi, Asma Köprü ve karagül görülmeye değerdir. Ayrıca kentte tekne turu yapma imkânınız da vardır.

BAZDA MAĞARALARI - Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Görebileceğiniz 10 Yer!

BAZDA MAĞARALARI: Harran Han El-Ba’rur yolunun 16 km. sinden itibaren yolun her iki tarafında da bulunan tarihi taş ocakları ile ünlü mağaralarıdır. Çevresinde bulunan Harran ve Şuayb Şehri için buradan binlerce yıl taş alınmasından dolayı her iki mağarada da çok sayıda meydan, tünel, galeri oluşumları vardır. Ve çeşitli tüneller, uzun galerilerle dağın çeşitli yönlerine doğru çıkış noktaları vardır. Bir rehber eşliğinde mağaraları görmeniz faydalı olacaktır.

GÖBEKLİ TEPE - Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Görebileceğiniz 10 Yer!

GÖBEKLİ TEPE: Şanlıurfa İlinin Örencik Köyü yakınlarında bulunan mabettir. Cilalı Taş Devrinden kalmadır. 80 dönümlük alana yayılır. İnsanoğlunun avcılık-toplayıcılıktan tarıma geçişi burada yapılan kazılarla ortaya çıkmıştır. Dünyadaki en eski ve en büyük tapınma alanı olması en önemli özelliğidir. İnsanın yabani şekilde yetişen buğday, arpa, mercimek türü ürünleri ilk olarak burada deneme yanılma yoluyla ekmeye başladığı bilinmektedir. Bu dönemde hayvanların evcilleştirilmesi gerçekleşmiş, ilk dini ve sivil mimari örnekleri ortaya çıkmaya başlamıştır. İnsanlık tarihi açısından ilklere sahip olma özelliğiyle Göbekli Tepe çok önemlidir.

URFA KALESİ - Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Görebileceğiniz 10 Yer!

URFA KALESİ: Kale, Şanlıurfa’nın merkezinde bulunur. Merkezdeki Damlacık Dağı’nın kuzeyinde konumlanmıştır. Kalenin girişi ise batı tarafından yapılmaktadır. Tam olarak kaç yılında yapıldığı bilinmese de 812-814 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. Kale, sarp kayalar üzerinde yer almakta olup, 25 burç ve etrafında çevrili olan surlarla bir bütün halindedir. Kalede Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma birçok yapı bulunmaktadır.

HARRAN KÜMBET EVLERİ - Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Görebileceğiniz 10 Yer!

HARRAN KÜMBET EVLERİ: Harran evleri, birçok tarihi evlere göre daha farklı bir mimariye sahiptir. Evlerin tuğladan yapılmış üzeri ise balçık sıva ile örtülmüş külah kubbeleri vardır. Evler yazın serin kışın sıcak olurlar. Bu evler 1979 yılında sit alanı olarak ilan edilmiştir. Evlerle yapacağınız selfieler eğlendirici olacaktır

Kervansaray - Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Görebileceğiniz 10 Yer!

KIZLAR SARAYI: Kızlar Sarayı, Viranşehir yolu üzerinde bulunur. Binekli Köyü’ne 3 km. uzaklıktadır ve görülmeye değer tarihi yapılar arasındadır. Kayalardan oluşan bir tepe üzerine kuruludur. Kızlar Sarayı’nın önemli iki bölümü yeraltı çarşısı ve kalıntıların kuzeyinde yer alan mağaralardır. Sarayda Süryanice yazıtlar bulunmaktadır. Bu yazıtların bulunduğu bölge Yazıtlar Tepesi olarak adlandırılır. Sarayın bazı bölümleri ne yazık ki günümüze değin ulaşamamıştır. Turizm bakımından önemlidir.

FIRFIRLI CAMİİ - Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Görebileceğiniz 10 Yer!

FIRFIRLI CAMİİ: Vali Ali Fuat Bey (Yeniyol) caddesi üzerindedir. On İki Havari Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Yapılış tarihi bilinmemektedir. Fakat 1956 yılında camiye çevrilmiştir. Camii, taş bezemelerden oluştuğu için halk arasında fırfırlı cami olarak anılır. Yapımında kesme taş kullanılmıştır ve dikkat çekici bir taş işçiliği vardır.Bazı kaynaklara göre Hıristiyanlık için önemli olan Van’daki Varak Manastırında bulunan “Varak Haçı” 1092 yılında getirilerek bu kiliseye (Aziz Havariyun Kilisesi) konulmuştur.

HALEPLİBAHÇE MOZAİK MÜZESİ - Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Görebileceğiniz 10 Yer!

HALEPLİBAHÇE MOZAİK MÜZESİ: Müze, Şanlıurfa merkezde Halil’ür-Rahman Gölü’nün yanında bulunur. Müzede günümüzden 3000 yıl öncesine ait Ege, Karadeniz ve Anadolu’nun içlerine kadar uzanan bölgelerde erkek egemenliğine karşı savaşan kadınların av sahnesi mozaikleri  bulunur. Müze 1969 yılında açılmıştır. Müzede çeşitli etnografik, arkeolojik eserler de sergilenmektedir.

TARİHİ KAPALI ÇARŞI - Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da Görebileceğiniz 10 Yer!

TARİHİ KAPALI ÇARŞI: Şanlıurfa’nın Osmanlı döneminden kalma tarihi hanları ve çarşıları eskiden ticaret merkezi konumundaydı. Tarihi Kapalı Çarşı içinde yer alan çarşılar ve hanlar: Gümrük Hanı, Sipahi Pazarı, Bakırcılar Çarşısı, Kınacı Pazarı, Pamukçu Pazarı ve Bedesten. Çarşılarında yöresel giysi ve aksesuarlar, halı, kilim, keçe vb. yaygılar, altın-gümüş vb. takıların satıldığı mağazaları ve otantik yapısıyla dikkat çekici ve alışveriş için oldukça güzel bir çarşıdır.

Ayrıca Şanlıurfa’ya gitmişken şehrin yöresel yemeklerini tatmadan dönmeyin.

KAYNAKÇA:

www.wikipedia.org

www.suffagâh.com

www.tripadvisor.com.tr

www.neredekal.com

www.gezilebilecekyerler.com

www.muze.gov.tr

www.urfakulturu.com

www.mailce.com

www.cocuklageziyorum.com

www.uludagsozluk.com

www.eksisozluk.com

www.gezimanya.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın