Rio… Karnavallar Kenti!

0
53

Rio… Karnavallar Kenti!

10 milyon kişinin yaşadığı dev bir şehir olan Rio de Janeiro, 1960 yılında Brezilya’nın başkenti olmuş. Her sene büyük emeklerle ortaya çıkarılan ünlü Rio Festivali tam bir samba çılgınlığına sahne oluyor. Özellikle Corcovado Dağı’ndaki dev İsa Heykeli, Sugar Loaf Dağı’nın denizden yükselişindeki estetiği ve Copacabana Plajı’nın alabildiğine uzun kum güzelliği ile gitme şansına sahip olabilen herkesin mutlaka bir kere görmesi gereken bir şehirdir Rio de Janeiro. Havalar açısından şehri ziyaret etmenin en güzel zamanı Mayıs ve Ağustos ayları arasıdır. Kışın en soğuk zamanlarında 22-32°C arasında değişen bir hava sıcaklığı oluşmaktadır. Aralık ve Mart ayları arası yağmur mevsimidir. Rutubetli geçen bu aylarda sıcaklık 40°C civarında seyreder.

rio karnaval - Rio... Karnavallar Kenti!

Portekizliler bugünkü Brezilya’ya geldiklerinde Rio’nun olduğu bölge yeşil tropikal ormanlarla kaplıymış. Bugün de Zona Sul Caddesi üzerinden dağlara doğru baktığınızda bu ormanların Corcovado’dan güney-batıya doğru uzandığını görebilirsiniz. Milli parkları olan Parque Nacional da Tijuca, bu bölgede 120 km2’lik dev bir alana hakim olan bir parktır. 17. yüzyılda kesilmeye başlanan Tijuca ağaçları, şehrin 19. yüzyıl başlarında susuzluk tehlikesiyle başbaşa kalmasıyla 1850’li yıllarda yeniden dikilmeye başlanmış ve 1870 yılına kadar 100.000’den fazla ağaç dikilimiş. Botanik bahçesi Jardim Botânico ve Gávea, bu yönde şehrin en gözde mekanıdır. John Tyndale adlı bir İngiliz peyzaj mimarı tarafından 1840’lı yıllarda dizayn edilen bahçe yaklaşık 500.000 m2’lik bir arazi üzerine kurulmuş. Yarısı doğal bir orman olan bu botanik bahçeye ulaşmak için dev palmiye ağaçlarıyla süslenmiş bir yoldan geçiyorsunuz. (Salı-Pazar: 4$)

rio de janeiro 12 - Rio... Karnavallar Kenti!

Aslında Rio plajları dikkatli olunmazsa tehlikeli olabilirler. Oldukça uzun ve kum plajlara sahip kıyılarda güçlü dalgalarla boğuşmak durumunda kalabilirsiniz. Copacabana sahillerinde her ne kadar cankurtaran varsa da tedbiri elden bırakmamak ve tehlike işareti olan kırmızı bayrağı geçmemek her zaman için en garantili yöntemdir. Bunun yanında plaja giderken yanınıza bolca para ya da değerli eşya almanızın bu kalabalık sahillerde sizi üzebileceğini hatırlatalım. Yanınıza sadece size yetecek kadar para almanız, tatilinizi mutlu bir şekilde bitirmenize yardımcı olacaktır. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var, bolca tangalı görebileceğiniz Brezilya sahillerinde denize üstsüz girmek yasak. Karnaval ortamını düşününce “bu ne rejim, bu ne lahana turşusu” diyesi geliyor insanın..!

rio de janeiro 12 - Rio... Karnavallar Kenti!

  Sugar Loaf Dağı    Coppacobana’dan bir kesit 

Şehir merkezine yakın olarak yüzülebilecek en güzel sahiller Urca bölgesinde bulunmaktadır. Rio’ya gittiğinizde mutlaka bir kere uğramalısınız Urca’ya. Pão de Açúcar isimli bölge, Atlantik Okyanusu ile Guanabara plajının buluştuğu noktaya hakim bir bölgedir. Urca’ya ve yakınlarına saatte 1360 kişi taşıyabilen raylı sistemlerle ulaşılabilir. 1400 m. yüksekliğe de çıkabileceğiniz bu “kablolu araçlar”ın yanları şefaf malzemeden yapıldığı için yol boyunca manzaraya tamamen sahip olabilirsiniz.

Fransız mutfağından tutun Japon mutfağına kadar birçok lezzeti Rio’da bulmak mümkün. Ancak birşeyi unutmamak gerekiyor ki restoranlar pahalılık sınırları içerisinde kalıyor. Fakat Brezilya kafelerinde ucuz yollu et, fasulye ve pilav kombinasyonları yapabilirsiniz. Kafe ve barlarda yemek yiyebileceğiniz gibi birçok restoranda da alkollü içki içebilirsiniz. Brezilya’nın yerel içkilerini bulabileceğiniz yerler, Academia da Cachaça ya da Rua Cde isimli yerlerdir. Buralarda cachaça isimli içkilerinin tadına bakabilirsiniz.

rio karnavali4 - Rio... Karnavallar Kenti!

İsa Heykeli öyle bir yere konmuş ki her yerde izleniyormuşsunuz hissi uyandırıyor…

Eğer sadece hafiften acıktıysanız Copacabana’daki Confeitaria Colombo’da çay ve kek yemenin keyfini çıkarmanız önerilebilir. Aynı bölgede sandöviç yemek isterseniz Cervantes isimli restorana uğramalısınız. Şehir merkezi aynı zamanda iş merkezi de olduğu için bilhassa öğlen yemekleri koşuşturma içinde geçer. Bu anlamda servisinizin gecikme ihtimali olduğunu da bilmelisiniz.

Ve Karnaval… Brezilya’lıların geleneksel olarak kutladıkları en popüler kutlama. en az 4 gün süren bu kutlamalar Brezilya’nın heryerinde neşe, dans ve çılgınlık dolu bir havada geçiyor. Öyle ki işçisinden işadamına kadar herkes çılgınca dans edip tabiri caizse kurtlarını döküyorlar. Zaten hepimizin televizyondan tanıdığımız bu gösteriler hakkında yazacak çok da fazla birşey yok bu anlamda. Her yıl karnaval sezonu başlangıcı Brezilya’lılar için rüşvetçi ve kötü politikacıları protesto etmek, yoksulluğu kovup daha rahat yaşanılabilecek bir ülke yaratmak için dilekte bulunmak gibi bazı anlamlar ifade ediyor.

rio - Rio... Karnavallar Kenti!

Festivalde yüzler her zaman gülüyor.Festivalde gösteri yapanlar samba okullarıdır. Aslında bir çeşit yarışma olan karnavalda her sene en başarılı okul seçimi yapılır. Samba okullarının ve küçük grupların gösterilerini aylarca çalışarak hazırladıkları, şarkıların ve kostümlerin başarıyla kullanıldığı bu çılgın karnavalın tarihi 1641 yılına kadar uzanıyor. Bilinen ilk karnaval partisi Partekiz şarkıları eşliğinde yapılmış. Sonradan bu şarkılar yerini Polkaya, daha sonra da İtalyan karnaval ritmlerine bırakmış. 1870’lerde yeni bir çeşit olan tipik Brezilya’lı müzikler kullanılmaya başlanmış. Bütün samba okulları binlerce dansçı ve kostüm, perküsyonist ve düzinelerce renkli karnaval arabası ile karnaval boyunca samba ziyafeti veriyor. Hersene yeni gösterilerin eklendiği şölenlere milyonlarca dolar para harcanıyor.

rio karnavalı - Rio... Karnavallar Kenti!

Eğer karnaval zamanı orada olamadıysanız samba gösterilerini kaçıracağınızı düşünmeyin sakın. Gece saat 08:00’de 20$ karşılığında yemek de yiyebileceğiniz Morro da Urca ya da Pão d’Açúcar tarzı yerlerde kıvrak samba gösterilerini seyredebilirsiniz. Tabii Rio’da gece hayatı bunula da sınırlı dağil. Diskolar ve canlı müzik yapılan barlar olmaları gerektiği gibiler. Rock, reggae ve jazz yorumlarının yapıldığı birçok bar, her turistik bölgede olduğu gibi Rio’da da misafirlerini eğlendirmeye çalışıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın