Roma’da Gezilecek Yerler

0
54

Roma’da Gezilecek Yerler

Forum

Antik Roma’nın ticari, politik ve dini merkezi olan Forum, imparatorluk dönemi tapınakları ve cumhuriyet döneminden kalma binalarla kurulmuş bölge. Bu bölgenin bozulması Roma İmparatorluğu’nun düşüşünü simgeliyor. Forum’a Largo Romolo e Remo ve Via di San Gregorio’dan giriliyor.

Castel Sant Angelo kalesi romada gezilecek saraylar - Roma’da Gezilecek Yerler

Colosseum…

Colosseum’un öteki adı Flavian Amfitiyatrosu. Burada aniden başka bir dünyaya; geçmişe, giriyorsunuz. Yeşilliklerden kolonlar yükseliyor. Septimus Severus Takı, Satürn Tapınağı, Vesta Tapınağı, Antoninus & Faustina Tapınağı ve Titus Takı, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Forum’dan zengin ve güçlü insanların saraylarını ve kişisel tapınaklarını inşa ettikleri Palatina’ya tırmanabilirsiniz. Ortaçağ kiliseleri, Rönesans bahçeleri ve villalar tepeyi sihirli bir hale sokuyor. Tepeden Livia Evi, Damus Agusta, Flavian Sarayı ve Septimus Severus Hamamı harabelerine bakın. Aşağıda yer alan bir başka yapı da Circus Maximus; eskiden 200.000 seyirci kapasiteli atlı-araba yarış alanından geriye fazla bir şey kalmamış.

san pietro bazilika - Roma’da Gezilecek Yerler

Kiliseler

Roma çok özel kiliselerle dolu. Santa Maria Antiqua, meydandaki en eski kilise. Yakındaki San Pietro in Carcere Kilisesi’nin yanıbaşındaki Mammertime Hapishanesi’nde Aziz Peter’in tutsak edildiğine ve burada kutsal bir suyun akmasına sebep olduğuna inanılır. 5. yüzyıldan kalma oyma ahşap kapılara sahip Santa Sabina Kilisesi, Aventine tepesinde konumlanmış. Santa Maria Maggiore, 5. yüzyıla ait olsa da barok stilini yansıtan bir cepheye ve Roma mimarisinin izlerini taşıyan çan kulesine sahip. Saint Peter ve Saint Paul’ün korunmuş kafalarının bulunduğu San Giovanni in Laterano, Roma’nın en kutsal katedrali. Santa Croce in Gerusalemme 4. yüzyıldan kalma bir yapı. Cosmedin’deki Santa Maria Kilisesi Ortaçağ kiliselerinin en iyi örneklerinden biri. Hikâyeye göre sağ elinizi yalan söylerken kabartma heykelin ağzına koyarsanız ağız kapanacaktır. San Clemente, şehrin her katmanında çok zengin bir tarihin yattığının kanıtı. Bu 12. yüzyıl kilisesinin giriş katı 4. yüzyıldan kalma bir kilisenin üstüne inşa edilmiş. Bir alt katmanda da bu 4. yüzyıl kilisesinin Mithras adına yapılmış bir tapınağın üstüne inşa edildiği biliniyor.

Vatikan San Pietro Meydanı - Roma’da Gezilecek Yerler

Vatikan…

Roma’ya gelip de Hıristiyanlık’ın kalbi olan Vatikan’ı görmemek olmaz. Dünyanın en küçük ülkesi de sayılan Vatikan, Papa’nın yönetiminde. Michelangelo’nun Sixtine Şapeli’ni süsleyen olağanüstü freskleriyle ünlü Vatikan müzeleri; Raphael Salonları, Mısır Müzesi, Pio Clementino Müzesi ve resim galerileriyle gerçekten görülmesi gereken yerler. Piazza di San Pietro’da yer alan San Pietro Bazilikası’nın tarihi M.S. 64 yılına uzanıyor. Bazilikanın bugünkü hali 1546’da Michelangelo tarafından inşa edilmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın