Safranbolu’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

0
1
Safranbolu’da Gezilecek Yerler
Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Safranbolu’da Gezilecek Yerler, Karabük’e sadece 8 km uzaklıkta olan Safranbolu’ya ulaşım son derece kolaydır.

Safranbolu’ya Nasıl Gidebilirim?

Hayat, bir film şeridine benzer.  İnsan; bu kısa film şeridini çeşitli ve güzel anılarla doldurdukça anlar hayatın değerini. Bu fikre ve anlayışa uygun olarak; gezmek, ruhu dinlendiren güzel terapi yöntemlerindendir. Karabük ilimizin Safranbolu ilçesi bu terapinin en güzel uygulama alanlarından bir tanesidir. Karabük’e sadece 8 km uzaklıkta olan Safranbolu’ya ulaşım son derece kolaydır. Kendi aracınızla, otobüslerle hatta ve hatta Karabük İl Merkezi’nden dahi bir araçla ulaşımınızı kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Safranbolu’da Gezilecek Yerler
Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Safranbolu’da İlk Dakikalar

Safranbolu’ya ilk girdiğiniz anlar yaşayacağınız hayranlık hakkında birkaç ipucu vermek isterim. Tarihî konaklarıyla, tarihî camileriyle ve tarihi çarşısıyla insanı büyüleyen bu güzel ilçede sizler de büyüleneceksiniz. Ayrıca doğal güzellikleri de bulunur bu güzel şehrin. Tertemiz ve gür bir şekilde akan nehrin akışı sizleri adeta tarihte gizemli bir yolculuğa çıkaracaktır. Şehrin girişinde solunuzda tarihî Safranbolu Çarşısı yer alır. Mutlaka burayı gezmenizi tavsiye ederim. Meşhur Safranbolu Lokumu, Safran Bitkisi ve Safran Gazozu satan esnaflar sizleri karşılar güler yüzleriyle. Ayrıca hediyelik eşya satan işportacılar ve leziz mutfağa sahip aşçılar gülümsetir sizleri. Bu tarihî çarşı da bir de Cinci Han’ı bulunur. Tarihte yer edinmiş Cinci Kadın’ın diyarıdır bu yerler. Vaktiniz olursa uygun bir ücretle sizi bekleyen bu hanı da gezmenizi öneririm.

Unutmadan söyleyeyim: Safranbolu’nun tarihî camileri de mutlaka gezilmeli. Ruhaniyeti ve mimarisiyle insanın ruhunu okşayan bu mabetler, sizleri derin yolculuklara çıkaracaktır. Tarihî çarşıdan ayrıldığınız zaman karşınızda meşhur Safranbolu Gazozu satan tarihi bir konak yer alacak. Burada bu güzel gazozu tatmanızı öneririm. Buradan sonra Safranbolu’nun hakim tepelerini gezmelisiniz. Bu tepelerden birinde tarihî bir konak bulunur. Müze olarak bazı tarihî materyallerin sergilendiği bu yapı görülmesi gereken yerlerden biri. Bir diğer tepeyse Safranbolu’nun en güzel manzarasının yer aldığı o meşhur tepe. Kartpostallık görüntülerin çekilebileceği bu tepede tarihi bir Namazgâh da bulunur. Burası da gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Safranbolu’da Gezilecek Yerler
Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Safranbolu ve Tarih

Ülkemizin her bir köşesi pek çok zenginliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu köşelerin başında da Safranbolu geliyor. Safranbolu, bir tarihtir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde de bulunan bu güzel şehir her bir vatandaşımız tarafından gezilmeye değer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın