Selanik Gezi Rehberi

0
38
Selanik Gezi Rehberi
Selanik Gezi Rehberi

Selanik Gezi Rehberi: Komşuya uğramak isterseniz Selanik’i de mutlak görmelisiniz…

Ege insanının aşkını, hüznünü ve sevincini yansıtan rembetiko (Anadolu’dan Yunanistan’a göç eden Rumlar’ın orada oluşturdukları müzik türü) notalarını tüm duyularınızla hissetmek, uzonun az anasonlu ve hafif tadıyla buzuki tellerine eşlik etmek…

Yunanistan’ın ikinci büyük şehri olan Selanik, büyük caddeleri, meydanları ve gösterişli vitrinleriyle kıpır kıpır ve capcanlı. Bu sebeplerden olsa gerek, geçen bayramda tatil fırsatı yakalayanların birçoğu tercihini Selanik’ten yana kullandı. Geçmişin modernizmle dostça yaşadığı kaldırımlarında sıralanan kafeleri, Makedonya spesiyallerinin menüleri doldurduğu tavernaları, meyhaneleri ve lüks barlarıyla işte Selanik:,

Selanik Gezi Rehberi
Selanik Gezi Rehberi

Nerelere gidilir?

Beyaz Kule, yani LefkosPyrghos, 15’inci yüzyılda inşa edilmiş ve isyan eden yeniçerilerin hapishanesi olarak kullanılmış. Kulenin içinde tarih ve sanat müzeleri yer aldığı gibi yakınlarında da dünyanın en önemli müzelerinden biri sayılan Arkeoloji Müzesi bulunuyor.

Kentin üst kesimlerinde yer alan, Epimenidou ya da Kastra isimli eski Türk mahallelerini mutlaka görmelisiniz. Dar sokakları, kapıları ardına kadar açık olan eski ve küçük evleriyle, bu mahallenin samimi havası oldukça tanıdık geliyor. Şehrin en sevilen iki meydanı PlatiaElefterias ve PlatiaAristotelous, deniz kıyısında yer alıyor.

Selanik Gezi Rehberi
Selanik Gezi Rehberi

Eğer alışveriş yapacaksanız, önlerinde ağaçların sıralandığı peş peşe gelen mağaza binalarının bazılarının neoklasik, bazılarının modern olduğunu ve bu karışımın yarattığı ahengi göreceksiniz. Nüfusun büyük çoğunluğunu gençler oluşturuyor, sebebi de iki önemli üniversitenin Selanik’te konumlanıyor olması.

Gece hayatı ve müzik Selanik’i en iyi tanımlayan iki kelime denilebilir. Barlarda gece 23.00 gibi başlayan eğlence sabahın ilk saatlerine kadar sürüyor ve istisnasız her bar kaliteli müzik yapıyor. Selanik’e gitmişken bir buçuk saatlik yola katlanıp HalkidikiYarımadaları’nı ziyaret etmelisiniz. Selanik’in hemen güneyindeki yarımadalar, harika kumsalları, otantik mimarisi, sevimli köyleriyle hafta sonları Selanikliler tarafından da tercih ediliyor. Bölgenin merkezi olan Poligiros yazın çok fazla rağbet görüyor.

Selanik Gezi Rehberi
Selanik Gezi Rehberi

Ne yapılır?

Şehrin her yanına dağılan kafelerde ya da buzuki (bağlamaya benzeyen Yunan şarkısı) salonlarında mutlaka rembetiko dinleyin, arzu edenler Yunanlar’ın meşhur içeceği uzoyu (bizim rakıya benzer) deneyebilir. Yunan fırınlarının taze hamur işleri, Atina’nın resmi içeceği olarak kabul edilen buzlu kahve frappe’ler mutlaka denenmeliler listesinde.

Selanik’teyseniz oranın mevsimsel yiyeceği olan Grek salatası, yani Horiatiki’den yemelisiniz. Sadece yaz aylarında olgun kırmızı domates, yeşil biber, salatalık, özel yağ ve Selanik’in özel peyniri olan ‘feta’ (bizim beyaz peynirimize denk) kullanılarak yapılan salata da şehrin en önemli yiyeceklerinden. Misithra, Kasseri, Kefalotyri, Gravieragibi koyun, keçi ya da inek sütünden yapılan çeşitli peynirler Selanik ve yemek kelimelerinin ilk çağrıştırdıklarından. Eski tavernaları mutlaka görün. Eylül aylarındaysanız ve trend takipçisiyseniz Selanik Uluslararası Ticaret Fuarı uğramanız gereken adreslerden. Fuarın hemen ardından Yunan Müzik Festivali başlıyor. Son yıllarda festivalde, dünyaca ünlü DJ’ler, sanatçılar ve gruplar da sahne alıyor. Balkan sineması sevenler için de Selanik film Festivali (Thessaloniki International Film Festival) her yıl ekim ya da kasım ayında oluyor. Bu yıl festival 14 – 23 Kasım tarihlerinde gerçekleşti. Bu festivalde Francis Ford Coppola, FayeDunaway, CatherineDeneuve ve IrenePapas gibi ünlülerin yolu Selanik’ten geçmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın