Singapur Gezi Notları

0
48
Singapur Gezi Notları
Singapur Gezi Notları

Singapur’da gezilen yerler; Singapur, Bangkok’a iki buçuk saatlik uçuş mesafesinde. Yine THY ile sorunsuz ve geçikmesiz bir yolculuk sonucunda Singapur‘a geliyoruz. Uçaktan ilk görülenler, son derece düzgün yerleşimler, yoğun yeşillik, yine yoğun golf alanları.

Singapur bir ada devlet. Tüm bölge gibi burası da yoğun İngiliz etkileşiminde kalmış. Sol trafik, plakalar ve tipik İngiliz özelliklerini her yerde görebilirsiniz. Para birimi ; Singapur doları. Ülke son derece modern ve gelişmiş. Uzak doğunun ve bence dünyanın en temiz ve düzenli ülkesi. Sigara, kapalı her yerde yasak. Ülkede sakız satışı yok. Hiçbir yerde en ufak bir çöpe rastlayamazsınız. Zaten söylendiğine göre ciddi cezalar var. Trafik, yollar, araçlar… Her yerde müthiş bir temizlik ve düzen seremonisi var. Şaşırıp kalıyorsunuz.

Singapur Gezi Notları
Singapur Gezi Notları

Singapur’da dört temel halk var: Çinliler ağırlıklı olmak üzere Hintliler, Araplar ve Malezyalılar hiçbir problem olmaksızın uyum ile yaşıyorlar. Her birinin, tüm kültürlerini özgürce yaşattıkları mahalleleri, sokakları var. Temel değer, temizlik ve düzen.

Şehir içi ulaşım raylı sistem ve taksi. Taksilerin tümü klimalı, taksimetreli ve son derece konforlular. Taksilerin tümü gezerek çalışıyorlar. Taksi durağı adı altında yollarda beklemek yok. Önemli yerlerde üzeri kapalı turnike şeklinde duraklarda sıraya geçip taksi bekliyorsunuz. Bu noktalar dışında taksiye binmeniz olanaksız. Fiyatlar çok makul ve sürprize yer yok. Telefon çıkışı aynı :001 90 ve sonrasında Türkiye bölge kodu ve numara. Yine mutlaka, iner inmez edineceğiniz 10S$ lık bir telefon kartı ile adım başı göreceğiniz ankesörlerle görüşmenizi salık veririm. (Tabii keseye ziyan açısından!)

Singapur Gezi Notları
Singapur Gezi Notları

Singapur’un ekvator çizgisine uzaklığı sadece 80 Km. Ülkede tam bir tropikal iklim hüküm sürüyor.. Sürekli sıcak, sıklıkla yağışlı ve nemli. Bitki örtüsü muhteşem. Evlerimizde gözünün içine baktığımız halde bir türlü büyüyemediği gibi birkaç yılda kuruyup giden geniş yapraklı bitkiler her yerde orman oluşturmuş.

Singapur Gezi Notları
Singapur Gezi Notları

Kentte herkes yağmura hazırlıklı. Her an ve aniden korkunç bir yağmur bastırabilir ve beş dakika sonra da, gökte bir bulut dahi kalmayabilir. Singapur’da bu kadar yağmura rağmen hiçbir yerde kesinlikle çamur bulamazsınız. O kadar su bu kadar süratle ve hiçbir arıza yaratmadan nasıl bir yerlere gider? şaşırır kalırsınız.

Kentte oldukça geniş ve çeşitli bir motosiklet yapısı mevcut. Ağırlık chopper motorlar olmak üzere, sıklıkla kros motorlara, Gold wing gibi baba touringlere, Varadero ve AT lere ve bol scooterlere rastlarsınız. Hepsinin tulum yağmurluğu yanındadır ve süratle giyerek yollarına devam ederler. Motosiklet malzemeleri satan dükkanlar Alexandra Vilage‘da. Taksi ile on dakika.

Singapur Gezi Notları
Singapur Gezi Notları

Singapur’da Gezilen Yerler

Alışveriş son derece meşakkatli… Bir elektronik cenneti olan ülkede kurnaz Çinli satıcılar tarafından kandırılmanız, çok ucuza aldım diyerek sevinçler yaşadığınız mallarınızın orijinal olmaması,arızalı veya eksik ve hatta oyuncak olması gibi sonuçlar bize sıklıkla hatırlatıldı.. Şehirdeki çok sayıdaki elektronik dükkanından alınacak fiyat ortalamalarının çok altındaki tekliflere itibar etmememiz de bunların arasında… Gerçek de şöyle ki; Kamera ,fotoğraf makinası bilgisayar Türkiye’nin yarısı gibi.. Telefonlar o kadar cazip değil.. Ülke, yiyecek, içecek dışında pahalı değil..

Singapur Gezi Notları
Singapur Gezi Notları

Singapor River‘in iki yakasına serpiştirilmiş, her tür mutfağı sunan çok sayıda restoran, bar ve işletme, şehrin en canlı notalarından biri. Nehrin “Clarke Quay” adlı tarafı lokanta, restoran ve Ortaköy işi malların çok uygun satıldığı tezgahların yoğun bulunduğu, gezmeye doyamayacağınız bölgesi. Bir kişinin ortalama 30-40 milyon TL. gibi fiyatlarla doyabileceği göz önüne alınırsa restoranların hiç de ucuz olmadığı görülür. Burada bir Adana kebapçısı da faaliyet göstermekte. 15 yıl önce yerleşen Antakyalı Arap kökenli Halil’in dükkanında alışık olduğunuz tadları yakalayabilirsiniz. Nehrin diğer tarafı “Boat Quay” sabaha kadar açık barlarıyla ünlü.

Singapur Gezi Notları
Singapur Gezi Notları

Konakladığımız Orchard Hotel (67 34 7766) in de üzerinde bulunduğu Orchard Road, şehrin alışveriş merkezi. Çok sayıda ve dört-beş Akmerkez büyüklüğündeki Shopping Centerlerde her türlü alışverişi yapabilir ve zamanın nasıl akıp gittiğini fark edemezsiniz.

Sentosa Adası, ülkeyi teşkil eden ve birçoğu meskun olmayan elli küsur adadan biri ve ana yerleşik adanın hemen güneyinde. Asya kıtasının Güney yarımküreye en yakın noktası olan bu ada ana adaya bir köprü ile bağlı ve mutlak görülmesi gereken bir yer. Ulaşım Faber tepesi ile Sentosa arasında kurulmuş teleferik ile de sağlanıyor. Adada tamamen turistik amaçlı olarak bir çok düzenleme yapılmış. Singapur’un kısa tarihini çok detaylı ve plastik mumya heykellerle veren bir müze, Ada’nın muhteşem doğal güzelliğini bir çırpıda gezebileceğiniz yerden yükseltilmiş tek raylı bir tren gezisi. Her tür okyanus canlısının gözlenebileceği ve cam tüp içinde gezilen çok büyük bir akvaryum, ve finalde akşam karanlığında 20 dakikalık muhteşem bir su, ışık, ses ve ateş gösterisi. Tümü, belli bir sıra ve organizasyonla sunulan ve abartısız binlerce turistin aynı anda ve aynı adada, aynı gezi amaçlı bulunduğu bir dönemde sıfır hata ve aksaksız sonlandırılan bir güzellikler bütünü. Giderseniz, size zaten ekstra olarak sunulacak programa mutlaka katılın.

Singapur Gezi Notları
Singapur Gezi Notları

Singapur orkide bahçeleri, belki bin türlü tropikal bitki ve çiçeğin özellikle orkide türlerinin büyük bir özen ve güzellikle yetiştirildiği ve gezilebildiği çok güzel bir park. İlgisi olanların mutlaka görmesi gerekir. Yine Night Safari doğa ve canlı yapısının çok yakından izlenebileceği bir organizasyon.

Sonuçta altı saat zaman ve gezi tarihinde 35 derecelik ısı farkını tekrar yaşayacağımız ülkemize dönüş için Singapur havaalanından çıkış, Bangkok’ ta bir saatlik beklemeyi müteakip 12 saatlik kesintisiz ve toplamda 15 saatlik çok yorucu bir yolculuk ile Atatürk Havalimanına varış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın