Sinop’ta Gezilecek Yerler!

0
38

Sinop’ta Gezilecek Yerler!

Karadenizin en güzel doğal limanı burada bulunur. Sinop hem en kuzey şehrimizdir. Ormanlarla kaplı denizle çevrili bir şehirdir.

Hamsiloz Koyu - Sinop’ta Gezilecek Yerler!

Masmavi Görünümüyle Hamsiloz Koyu

Buzul çağlarında Karadeniz’in tamamen donmuş olan kısımlarının erimeye başlamasıyla oluşmuştur. Türkiye’nin en kuzey bölümündedir. Koyun en önemli özelliğinden biride Dünya’da kendiliğinden oluşan tek koydur. Koyun görüntüsü fil kafasının andırır. Milli bir parktır. Mesire alanlarında piknik yapabilir. Koy içerisinde deniz bisikletine binebilir, kanolarla seyahat edebilirisiniz.

Tarihi Sinop Cezaevi - Sinop’ta Gezilecek Yerler!

Anadolu’nun Alkatrazı; Tarihi Sinop Cezaevi

1999 yılında müzeye döndürülmüştür. Üç tarafı denizlerle çevrili, tarihi kalenin içinde yer alır. Şiirlere, şarkılara konu olmuştur. İçerisinde zindanlar, hücreler, atölyeler, gözetleme kuleleri, idari yapılar, revirler bulunur. Cezaevi aynı zamanda Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne konu olmuştur.

Paşa Tabyaları - Sinop’ta Gezilecek Yerler!

Unutulmayan Bahriyeler; Deniz Şehitleri Anıtı

Rus donanmasının 1853 yılında Sinop’a gerçekleştirdiği baskında şehit düşen sanatçıların anısına yaptırılmıştır. Şehitler bu alana gömülmüştür. Anıt kent merkezindedir. 1993 yılında hizmete açılmıştır.

Paşa Tabyaları - Sinop’ta Gezilecek Yerler!

Ruslara Karşı Savunma; Paşa Tabyaları

Sinop’un güneydoğusundadır. 19.yüzyılda Rus donanmasının saldırılarının önlemek için yapılmıştır. Yarımayı andırır. Cephanelik mahzen ve top yatakları vardır.

Bazalt Vadisi - Sinop’ta Gezilecek Yerler!

Devasa Sütunlar ile Bazalt Vadisi

Sinop’un ilçesi Boyabat’a 19 kilometredir. Birbirine paralel 3 vadide yer alır. Sütunların yüksekliği 30-40metredir. Binlerce altıgen sütunun bir arada olmasıyla oluşur. Çiçeklerin açtığı Mayıs ayında gezilmesi en uygun zamandır.

inceburun - Sinop’ta Gezilecek Yerler!

En Kuzey Noktası; İnceburun

Anadolu’nun en kuzey noktasıdır. Türkiye’nin tek fiyordudur. Sinop’a 19 kilometredir. İnceburun açıklarında küçük bir kara parçası olan Davşan Adası vardır. Aynı zamanda İnce burun’da 38 metre yüksekliğinde inşa edilmiş bir deniz feneri vardır.

Alaaddin Cami - Sinop’ta Gezilecek Yerler!

En Büyük Camii; Alaaddin Cami

Kuzey Anadolu’da en büyük Selçuklu Cami’sidir. Duvarları bir sıra kesme taş bir sıra tuğla taştan yapılmıştır. 3adet avlu kapısı vardır. Cami’nin dışında Candaroğulları’nın türbesi yer alır. Caminin mihrabını Ayet-el Kürsi, minberi ise girift bitkisel süslemeler içerir.

Pervane Medresesi - Sinop’ta Gezilecek Yerler!

Medrese’den Çarşı’ya; Pervane Medresesi

Selçuklu Veziri Süleyman Pervane tarafından yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlıdır. Girişin her iki cephesinde birere oda vardır. Pervenoğullarının son hükümdarı Gazi Çelebi ve kızının kabiri buradadır. Sinop Valiliğince Sinop’a ait el sanatları ve mutfak ile genişletilerek çarşı halini almıştır.

Karakum Plajı - Sinop’ta Gezilecek Yerler!

Siyah Kumları ile Karakum Plajı

Bu plaja Karakum denmesinin nedeni Boztepe’de oluşan yanardağ patlamasından püsküren küllerin denizin dibinde birikmesidir. Denizin dibi siyak kumlarla kaplı olduğundan Karakum adını almıştır.

www.yerturk.com

www.neredengezilir.com

www.haberler.com

www.kulturportalı.com

www.bilgiustam.com

www.muze.gov.tr

https//tr.wikipedia.org

wow.turkey.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın