Süleymaniye Cami İstanbul

0
28

Süleymaniye Cami İstanbul

Kanuni Sultan Süleyman adına Mimar Sinan tarafından 1551-1557 yılları arasında inşa edilen ve Mimar Sinan’ın kendi ifadesiyle “kalfalık eseri” olarak adlandırdığı camidir. Süleymaniye Cami, Süleymaniye Külliyesinin bir parçasıdır. Süleymaniye Külliyesi cami, medreseler, kütüphane, hastane, sıbyan mektebi, hamam, imaret, hazire ve dükkânlardan oluşur.

suleymaniye camii gece - Süleymaniye Cami İstanbul

Süleymaniye Cami’nin Yapısal Özellikleri

Süleymaniye Cami klasik Osmanlı mimarisinin bütün özelliklerini yapısında barındırır. Cami inşa edildikten sonra bugüne kadar İstanbul’da yüzden fazla deprem olmasına rağmen, caminin duvarlarında en ufak bir çatlak oluşmamıştır.Mimar Sinan İstanbul’da depremlerin olduğunu bildiğinden cami temelini yaptırdıktan sonra bir yıl temelin oturmasını beklemiştir. Ayrıca cami duvarını oluşturan taşlar arasına içten demir kenetler oluşturmuş, bu demir kenetler arasına erimiş kurşun döktürmüştür.

Caminin mimarisi Ayasofya’ya çok benzemektedir. Dört fil ayağı üzerine kurulu caminin ana kubbesinin yüksekliği 53 m. ve çapı 27,5 m. dir. Cami ana kubbesi iki yarım kubbe ile desteklenmiştir. Ana kubbede 32 pencere bulunur. Avlunun dört köşesinde birer minare vardır. Minarelerden camiye bitişik olan ikisi 76 m. yüksekliğinde ve üçer şerefeli, diğer ikisi ise 56 m. yüksekliğinde ve ikişer şerefelidir. Üç şerefeli minarelerden doğuda olanı “Cevher Minaresi” olarak bilinmektedir. Bunun sebebi İran’dan gelen hediye mücevheratın Mimar Sinan tarafından bu minarede kullanılmış olmasıdır. Caminin dört minareli olması Kanuni Sultan Süleyman’ın İstanbul’un Fethinden sonraki dördüncü padişah olması, minarelerin on şerefeli olmasının sebebi de Osmanlı’nın onuncu padişahı olmasının bir işaretidir.

suleymaniyec1 - Süleymaniye Cami İstanbul

Cami ilk inşa edildiğinde caminin iç aydınlatılması amacıyla yüzlerce kandil ve yağ lambaları yakılmıştır. Caminin içinde yanan kandil ve yağ lambalarından çıkan isler, hava akımı yardımıyla ana giriş kapısı üzerindeki özel odada toplanmış ve mürekkep yapımında kullanılmıştır. Cami içinde kandil islerini özel odalara taşıyan hava akımı, özel mimarlık becerisiyle yapının mimarı tarafından tasarlanmıştır. Dolayısıyla cami kandil islerinden kendi kendini temizleyebilmektedir.

suleymaniye camii icerik2 - Süleymaniye Cami İstanbul

Cami avlusunun etrafı 28 revakla çevrilidir. Avlunun ortasında dikdörtgen şeklinde bir şadırvan bulunmaktadır. Avlunun güney tarafında Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’a ait olan sekizgen yapılı hazireler vardır. Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesi, içerden bakıldığında kubbesinin iç tarafı yıldızlarla donanmış gökyüzünü andırır bir biçimde metal plakalar arasına yerleştirilmiş elmaslarla süslenmiştir.

Caminin iç kısmı sade bir biçimde süslenmiştir. Mihrab duvarındaki pencereler vitra ile süslüdür. Mihrabın iki tarafındaki pencereler üzerinde yer alan çini madalyonlarda hat sanatıyla Fetih Suresi yazılıdır. Ana kubbe ortasında ise yine hat yazısıyla Nur Suresi yazılıdır. Caminin hat yazıları Hattat Hasan Çelebi tarafından yazılmıştır.

Süleymaniye Camii - Süleymaniye Cami İstanbul

Süleymaniye Külliyesi, Osmanlı külliyeleri içerisinde ikinci büyük külliyedir. En büyük külliye Fatih Külliyesidir. Süleymaniye Külliyesi tarihi yarımadanın en yüksek tepesi üzerine inşa edilmiştir, Haliç, Marmara, Topkapı Sarayı ve Boğaziçi’ni eşsiz manzarasıyla görmektedir. Süleymaniye Külliyesi; cami, darüşşifa, medreseler, çeşme, darülkurra, imaret, hamam, tabhane, darülhadis,kütüphane,darüzziyafeve dükkânlardan meydana gelir. Mimar Sinan’ın türbesi ise Haliç tarafındaki dış avlu duvarlarının karşısındadır. Mimar Sinan’ın türbesi, üçgenimsi yapısı ve şık ve mütevazı görüntüsüyle Süleymaniye Camisi’ni ziyaret eden turistlerin ek olarak ilgi odağı olmuştur.

Ana kubbenin kemeri, Mimar Sinan tarafından “Kemeri Kübra” (Kudret Kemeri) olarak isimlendirilmiştir. Avlunun platformu Haliç tarafındaki yoldan yüksektedir.

Süleymaniye Cami’nin yapısal özellikleri arasında cami iç akustiği ön plana çıkar. Mimar Sinan caminin içindeki seslerin caminin her tarafından duyulabilmesi için oldukça fazla çaba sarf etmiştir. Bunun için kubbenin her tarafına ve cami içinde çeşitli yerlere içi boş küpler yerleştirmiş, vakit ayırarak küçük seslerle sürekli test etmiştir. Bununla ilgili ilginç bir rivayet te anlatılır; “Mimar Sinan’ın, cami inşasında akustik için yaptığı çalışmalar ve ince sesleri test etmek için ayırdığı vakitler ve buna bağlı olarak cami inşasının uzun sürmesi nedeniyle, Sinan’a haset eden çevreler Kanuni Sultan Süleyman’a Mimar Sinan’ı şikâyet eder. Sinan’ın cami içinde boş vakit harcadığını ve nargile tüttürdüğünü söylerler. Duyduklarına çok kızan Padişah, hemen cami inşa yerine gider ve gerçekten Sinan’ı nargile içerken görür. Hemen açıklama yapmasını ister. Bunun üzerine Mimar Sinan; Nargile içinde tütün olmadığını, sadece suyun fokurdama sesinin cami içindeki akustiğini ölçmek için çalışma yaptığını söyleyerek açıklama yapmıştır.”

Caminin örümcek, böcek ve akreplerden korunması için Mimar Sinan tarafından caminin çeşitli yerlerine devekuşu yumurtası konulmuştur. Devekuşu yumurtasından uzak duran örümcek, böcek ve akrep gibi haşereler, camiden uzak kalmıştır.

suleymaniye teaser min - Süleymaniye Cami İstanbul

Süleymaniye Cami Nerede? Nasıl Gidilir?

Süleymaniye Cami, İstanbul Fatih İlçesi Süleymaniye Mahallesi Prof. Sıddık Sami Onar Caddesi’ndedir.

Süleymaniye Camii’ne en kolay Beyazıt durağından Sahaflar Çarşısı ve Kapalıçarşı Beyazıt Kapısı arasında kalan çarşıdan yürüyerek gidilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın