Trabzon Çaykara Uzungöl

0
30

Trabzon Çaykara Uzungöl

Yeşilin yüzlerce tonları ve göle sıfır camisiyle ziyaretçilerin gözlerini kamaştıran Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı bir beldedir. Çaykara’ya 19, Trabzon’a 99 km. uzaklıktadır. Yağmur ormanlarının bulunduğu Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları’nın birleşim yerindedir. Bu bölge yerkürenin ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Yağışlarının bol olması ve ikliminin nispeten ılıman olmasından dolayı dört mevsim yeşildir.

Uzungöl - Trabzon Çaykara Uzungöl

Uzungöl, adını kıyısında bulunan gölden alır. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. 1250 m. yüksekliğindeki Uzungöl, eşsiz doğal güzellikleriyle Karadeniz’in en gözde turizm merkezlerinden biri olmuştur. Altyapısı ve çevre düzenlemeleri tamamlanmıştır. 250 bin m2 alana sahip olan gölde Alabalık ve Sazan balıkları yaşamaktadır. Göl sularında olta balıkçılığı yapılabilmektedir. Göl çevresi gelişmiş bir kamp ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Uzunçam Yaylası - Trabzon Çaykara Uzungöl

Uzungöl’ün Tarihçesi

İlk kez 1586 yılı kayıtlarında adı Rumca “Saroho” olarak görülmektedir. 17. Yy ın ikinci yarısından sonra bölgede ilk kalıcı yerleşim gerçekleşmiştir. İlk olarak gayrimüslimlerden oluşan 12 hane ile yerleşim gerçekleşmiştir. Sonraki yıllarda Müslüman halkın da yerleşimiyle hane sayısı 230 kadar olmuştur. Tarihte “Şerah” adıyla da bilinen bölge Cumhuriyetten sonra Of ilçesine bağlı olarak kalmıştır. Çaykara’nın ilçe olduğu 1948 yılından sonra Çaykara’ya bağlanmıştır.

Uzungöl - Trabzon Çaykara Uzungöl

Uzungöl’ün İklimi

Uzungöl bölgesi Karadeniz ikliminin tipik özelliklerini gösterir. Her mevsim yağış alır. Yağışlar kışın kar, yazın yağmur şeklindedir. Son 15 yılda ölçülen en düşük sıcaklık -12 C dir.

Ulaşım

Trabzon-Akçaabat yolunun 7. km.sinden güneye 2 Km. stabilize yolla ulaşılmaktadır.    Trabzon-Akçaabat arasında günün her saati dolmuş bulunmaktadır.

Konaklama-Yeme-İçme
Konaklama için yayladaki otel ve pansiyonlardan faydalanılabilir. Yaylada her türlü temel ihtiyaç malzemesi temin edilebilir. Balık ve et lokantası, kır kahvesi, bakkal gibi yerler gecenin geç saatlerine kadar açıktır.

Uzungöl Çevresinde Neler Yapılabilir?

  • Oksijenin bol olduğu yayla havasında güzel bir yürüyüş
  • Kamp
  • Piknik
  • Fotoğraf
  • Kışın soba kenarında kuymaklı kahvaltı
  • Oltayla balık avlama
  • Gece karanlığında göl manzarası izleme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın