Van’da Gezilecek Alanlar

0
42
Van İli İçin Bazı Seyahat Bilgileri, Van Gölü, Akdamar Kilisesi, Van Kalesi
Van İli İçin Bazı Seyahat Bilgileri, Van Gölü, Akdamar Kilisesi, Van Kalesi

Van’da Gezilecek Alanlar:

Doğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş şehridir. Burası geçmiş dönemlerde sınır alanı olması nedeniyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini görmenizi tavsiye ederiz.

Van Kalesi - Van’da Gezilecek Alanlar

Van Kalesi:

Şehir merkezine 5 kilometre mesafede yer alan kale köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Batı doğu doğrultuda kalede yazıtlar bulunur. Kalenin kuzey kısmında merdivenler yer alır bunlara halk dilinde ‘Şeytan Merdivenleri’ denilmektedir. Kalenin göl kıyısında yer alması orayı farklı bir güzelliğe bürümüştür.

Van Gölü - Van’da Gezilecek Alanlar

Van Gölü:

Ülkemizin en büyük gölü olma özelliğine sahip olmak ile birlikte volkanik dağlar ile çevrili olması oraya büyücü bir güzellik katmıştır. Sahil kısmında uzun akşam yürüyüşleri ruhunuzu dinlendirecektir. Göl içerisinde bulunan adalara feribot ile gidip oraları görme ve bir açık göl havası almak da oldukça keyifli. Aynı zamanda gölde dalışlarda yapabilirsiniz.

eytan Köprüsü - Van’da Gezilecek Alanlar

Şeytan Köprüsü:

Muradiye ilçesinde yer alır. Yerden yaklaşık 15 metre uzunluğunda olup oldukça dar bir köprüdür. Köprünün alt kısmı ise uçurumdur. Adrenalin tutkunları ve maceraperestlerin uğramadan dönmemesi gereken bir yer. Köprünün üzerinde akan küçük bir çay bulunur çayın sesi eşliğinde manzarayı izleyebilirsiniz.

Muradiye Şelalesi - Van’da Gezilecek Alanlar

Muradiye Şelalesi:

Adında anlaşıldığı üzere Van’ın Muradiye ilçesinde yer alır. 50 metre yüksekliğinde olduğu bilinir. Suyun yüksekten akan sesi ve görüntüsü oldukça görkemlidir. Aynı zamanda yemyeşil doğasıyla buraya gelmişken piknik yapabilir yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. Doğada vakit geçirmeye doyamayanlar için kamp alanları da mevcuttur.

Akdamar Kilisesi - Van’da Gezilecek Alanlar

Akdamar Kilisesi:

Gevaş ilçesinde yer alan bir ada üzerinde kurulmuştur. Kutsal haç adına yaptırılmıştır. Batı ve güneyinde birer kapı bulunur. Bazı alanlarında İncil ve Tevrat resmedilmiştir. Saray, av sahnesi ve hayvanların resmedildiği alanlarda mevcuttur.

Van Kedisi Evi - Van’da Gezilecek Alanlar

Van Kedisi Evi:

Dünyada nesli bulunmayan eşsiz bir türdür. Kedilerin türlerini korumak ve nesillerinin devamını sağlamak için oluşturulmuş bir evdir.

Vanodakya Van Peri Bacaları - Van’da Gezilecek Alanlar

Vanodakya: Van Peri Bacaları

Başkale ilçesindeki Yavuzlar köyünde bulunur. Volkanik bir dağ olan Yiğit Dağının püskürttüğü lavların katılaşması ve doğal etkiler ile aşınmasıyla bu hale gelmiştir. Görüntüsü Kapadokya yöresini bizlere anımsatır.

Halime Hatun Kümbeti - Van’da Gezilecek Alanlar

Halime Hatun Kümbeti:

Gevaş ilçesinde yer alan kümbetin 700 yıllık bir geçmişi olduğu bilinir. Onikigen şeklinde bir prizma yapıdan oluşan kilisenin manzarası eşsiz güzelliktedir. Mimari yapıda geometrik ve bitkisel motifler yer alır.

KAYNAKÇA:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Van_Kalesi

http://www.vankulturturizm.gov.tr/TR,76401/van-kalesi.html

http://www.van.gov.tr/van-kalesi

https://tr.wikipedia.org/wiki/Van_G%C3%B6l%C3%BC

http://www.vankulturturizm.gov.tr/TR,88263/seytan-koprusu.html

https://gezimanya.com/turkiye/van-gezilecek-yerler

http://www.vankulturturizm.gov.tr/TR,88268/muradiye-selalesi.html

http://www.vankulturturizm.gov.tr/TR,76403/akdamar-adasi-ve-kilisesi.html

http://www.gezilesiyer.com/vanda-gezilip-gorulucek-10-yer.html

http://www.vankulturturizm.gov.tr/TR,91598/vanadokya.html

https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=van+kedisi+evi&*

https://www.neredekal.com/halime-hatun-kumbeti/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın