Yedigöller Milli Parkı

0
59

Yedigöller Milli Parkı

Batı Karadeniz Bölümü’nde yer alan Yedigöller Milli Parkı’na;  Bolu’nun 42 kilometre kuzeyinde Zonguldak’ın güneyinde, Ankara İstanbul yolunun 152. kilometresindeki Yeniçağa ve 190. kilometresindeki Bolu’dan kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır.

yedigöller 5 - Yedigöller Milli Parkı

1642 hektar büyüklükteki alanı kapsayan Yedigöller Havzası, 1965 senesinde milli park statüsüne kavuşarakkorumaya alınmıştır. Yedigöller havzası, kayan tortuların, vadilerin vew derin yarıkların önlerini kapatması sonucu meydana gelen 7 tane göllerden oluşur. Bu göller birbirleriyle  yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla birbirine bağlıdır. Milli park içindeyeni Bizans devrine ait kalıntılardan, eski dönemlerde bölgenin bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır. Milli park içerisindeSeringöl,Deringöl,Nazlıgöl, Büyükgöl,Küçükgöl,Sazlıgöl ve İncegöl olarak 7 göl vardır.  Göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür. En derin yeri ise 15 metredir. Büyükgöl’ün güneydoğusunda yer alan Deringöl, 20 metre uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlıdır.

Büyükgöl, Yedigöller Milli Parkı içinde  canlı alabalık yetiştirilmesi için damızlık amaçlı kullanılmaktadır. Türkiye’de ilk alabalık üretme tesisi 1969 senesinde burada kurulmuştur. Büyükgöl’ün kuzeyinde ise Seringölyer almaktadır.

yedigöller 3 - Yedigöller Milli Parkı

Milli parkın en geniş gölü Nazlıgöl’dür. Dibinden sızaz bol miktardaki su, gölün kuzeydoğusunda günyüzüne çıkarak bir şelalenin meydana gelmesine sebep olduğundan “Şelale Gölü” adı da verilir. Aynı platoda İncegöl, Sazlıgöl ve Küçükgöl bulunur.

Yedigöller Milli Parkı bilimsel inceleme ve araştırmalar için de güzel  bir altyapıya sahiptir. Çok sayıda bitki çeşidini bünyesinde  barındıran milli park, yurdumuzun en güzel, en nadide, karışık doğal ormanlarına sahiptir. Ülkemizde görülen genel ağaç türleri Yedigöller milli parkında da görülmektedir. Bunların başlıcaları ise, gürgen, kayın, meşe,titrek kavak,akçaağaç, karaağaç, , sarı ve kara çam, köknar, fındık,kızılağaç, ıhlamur ve dişbudak ağaçları düzgün gövdelidir ve yüksek boyludur. Porsuk gibi nesli azalmakta olan hayvan türleri de bulunur. Milli parkta yabani hayvanlardan kurt , ayı, domuz, , tilki,tavşan, sansar, sincap, geyik, karaca  ile kuşlardanyabani güvercin, yabani ördek, ve keklik vardır. Milli Park sahasında yüzden fazla kuş türü tespit edilmiştir. Bu özellikleriyle Yedigöller Milli Parkı tam bir doğal cennet durumundadır. Her sene mayıs ve eylül dönemlerinde Büyükgöl ve Deringöl’de para  karşılığı sportif olta balıkçılığı yapılabilmaktadır.Yedigöllerdegöl alası ve gökkuşağı alabalığı vardır.

yedigöller 1 - Yedigöller Milli Parkı yedigöller - Yedigöller Milli Parkı Yedi Göller - Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı içerisindeki “Kapankaya Manzara Seyir Yeri”ne çıkılarak gölleri ve eşsiz peyzaj güzelliklerini görmek mümkündür. Bu güzergâh üzerinde bir de anıt ağaç bulunmaktadır. Yedi göller milli parkı içindeki geyik üretme istasyonu ziyaret edilebilir.

yedigöller 2 - Yedigöller Milli Parkı

Sakin ve sessiz bünyesi, güzel  ve eşsiz manzaraları, değişik arazi şekilleri, yürüyüş yolları, şelaleleri, çeşitli cinste bitki ve ağaçlarla süslü yamaçlarıyla piknik, mesire, dinlenme, fotoğraf çekme, spor yapma ve kamp kurma gibi faaliyetler yapılır Ayrıca, 1 hektarlık alanda çadırla veya karavanla konaklama da yapılabilir. Parkın ziyarete en uygun zamanı nisan-kasım ayları arasıdır.

yedigöller 4 - Yedigöller Milli Parkı

http://www.bolukulturturizm.gov.tr/TR,70000/yedigoller-milli-parki.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın